środa, 26 listopad 2014 16:13

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Gminy Sokółka

Dziękuję za poparcie udzielone mi w pierwszej turze wyborów burmistrza Sokółki. Spotkania i dyskusje z Państwem były dla mnie źródłem inspiracji i siły do dalszej kampanii. Ja Piotr Karol Bujwicki nie obiecywałem Państwu „gruszek na wierzbie”, nie opowiadałem pustych sloganów o rozbijaniu mitycznych układów, nie opowiadałem o przywracaniu Sokółki, której przecież nam mieszkańcom nie jest w stanie nikt odebrać.

 

Ja Piotr Karol Bujwicki daję Państwu moje słowo i konkretne propozycje rozwoju naszego wspólnego domu – Sokółki. Rodzice wpoili mi zasadę, że człowieka ocenia się po tym co robi, a nie po tym co opowiada, że będzie robił. Mój dorobek z ostatnich ośmiu lat, gdy byłem zastępcą Burmistrza Sokółki mogą Państwo ocenić (http://sokolka.pl/2014/10/29/podsumowanie-kadencji/).

Wszelkie uwagi, krytyka, propozycje zmian, czy też dalszych działań są dla mnie bardzo cenne. Błędów nie popełnia tylko ten, który nie robi nic, ale ważne jest by z tych błędów wyciągać konstruktywne wnioski i nie powielać ich w przyszłości.

 

Sama zmiana burmistrza niewiele wnosi. Ważne jest aby ten nowy burmistrz wiedział co chce zrealizować, aby tę propozycję przedstawił jasno i konkretnie mieszkańcom, aby uzyskał ich zgodą na taki program. Dlatego proponuję Państwu, na najbliższe cztery lata, cele najważniejsze dla rozwoju naszej gminy:

 

1) Gmina Sokółka to miejsce, w którym dobrze się czują jej mieszkańcy,

a osiągniemy to poprzez:

a) rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy

- ulgi proinwestycyjne i prozatrudnieniowe,

- zlecanie zadań gminy lokalnym przedsiębiorcom w ramach możliwości jakie daje prawo zamówień publicznych,

- stosowanie klauzul społecznych w zamówieniach publicznych,

- lokowanie nowych inwestycji w branżach nie konkurujących z lokalnymi przedsiębiorcami,

- utworzenie podstrefy Suwalskiej Strefy Ekonomicznej i przygotowanie terenów inwestycyjnych z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej,

- wspieranie firmy Adampol w ulokowaniu terminala logistycznego w pobliżu Kundzina; powstanie około 300 nowych miejsc pracy; aby było to możliwe będę namawiał Zarząd Województwa Podlaskiego i Sejmik do zmiany wojewódzkich planów blokujących tą inwestycję.

b) wysoki poziom oświaty szansą na dobry start życiowy młodych; inwestujemy w szkoły podstawowe w mieście i na wsi, deklaruję dalsze wsparcie dla szkół wiejskich i dementuję plotki o zamiarze ich likwidacji; utworzyliśmy kluby przedszkolaka przy szkołach wiejskich aby wyrównywać szanse edukacyjne, zapewnię miejsca w przedszkolach wszystkim dzieciom tego potrzebującym,

c) dobra infrastruktura miejska (drogi, komunikacja ,wodociągi, kanalizacja, miejsca rekreacji, sportu, kultury).

2) Sokółka – gmina obywateli,

a osiągniemy to poprzez:

a) tworzenie warunków dla aktywności obywatelskiej:

- budżet obywatelski,

- fundusz sołecki,

- skuteczny system konsultowania decyzji z mieszkańcami;

b) wspieranie rozwoju organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich:

- włączanie organizacji pozarządowych w realizację zadań gminy,

- wspieranie inicjatyw obywatelskich;

c) zwiększanie zakresu zadań gminy przekazywanych do realizacji organizacjom pozarządowym lub realizowanych z nimi wspólnie.

3) Koalicja dla rozwoju,

a osiągniemy to poprzez:

a) stałą współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, instytucjami rynku pracy, szkołami ponadgimnazjalnymi, inicjatywami obywatelskimi, wymianę informacji, opinii, podejmowanie wspólnych działań;

b) wspólne tworzenie strategii rozwoju, konsultowanie kierunków planowania przestrzennego, poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania i inwestorów.

4) Troska o środowisko naturalne,

a osiągniemy to poprzez:

a) zakończenie w 2015 r. rekultywacji starego składowiska odpadów w Karczach; realizację tego zadania przeprowadzimy bez udziału środków gminy, koszt ponosi dzierżawca terenu;

b) oddanie do użytku w 2015 r. pierwszego etapu Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Karczach zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami i przetworzenie zmagazynowanych odpadów; zadanie finansowane przez ZZO Sokółka Spółka z o.o. bez udziału pieniędzy gminnych; przyniesie to dodatkowe dochody gminie (podatek od nieruchomości i opłata za składowanie odpadów);

c) uporządkowanie gospodarki kopalinami w studium rozwoju gminy i w planach zagospodarowania przestrzennego, uzyskanie dla tych projektów poparcia Rady Miejskiej.

Szanowni Mieszkańcy, nie obiecuję gminy bez podatków, bo to utopia ekonomiczna, ale gwarantuję wyważoną i rozsądną politykę podatkową.

Celem jest wspieranie rozwoju lokalnych przedsiębiorców i zwiększanie ilości miejsc pracy.

Gmina musi mieć dochody własne aby finansować oświatę, kulturę, sport, czy też pomoc społeczną dla najuboższych. Korzystają z tych dóbr wszyscy mieszkańcy.

Administracja samorządowa też kosztuje, ale podatnika sokólskiego kosztuje najmniej w Polsce (http://sokolka.pl/samorzad/informacje/wyroznienia/) i jest przyjazna organizacjom pozarządowym (http://sokolka.pl/2014/10/06/mamy-pierwsze-miejsce-konkursie/).

Efektywnie i rozważnie wydatkujemy pieniądze gminne.

 

Dla przyśpieszenia rozwoju gminy konieczne są dodatkowe pieniądze z zewnątrz.

Jeżeli chcemy korzystać z tych możliwości, potrzebny jest zazwyczaj tak zwany udział własny, czyli własny wkład finansowy do projektu, który chcemy realizować. Zawsze prowadziliśmy ostrożną politykę finansową utrzymując poziom długu na poziomie około 1/4 poziomu maksymalnego. Celem takiej polityki było zachowanie możliwości i rezerw niezbędnych do ubiegania się o środki zewnętrzne. Obecny okres programowania budżetu Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 stwarza nowe szanse na spełnienie Państwa oczekiwań. W tym okresie powinniśmy wykonać maksymalnie dużo inwestycji poprawiających poziom życia obywateli i zwiększających potencjał gospodarczy gminy na lata następne. Niewykorzystanie tych możliwości byłoby działaniem na szkodę mieszkańców. Uważam, że poziom zadłużenia budżetu powinien utrzymywać się na bezpiecznym poziomie, aby nie spowodować niewypłacalności gminy, ale jednocześnie pozwalać na maksymalne wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania. Poziom dochodów budżetu nie ulegnie znaczącemu zwiększeniu, gdyż utrzymujemy od lat stawki podatków znacznie poniżej poziomu maksymalnego. Poprawiamy przez to pozycję konkurencyjną naszych lokalnych przedsiębiorców. Na rok 2015 nie podnosimy podatków i opłat lokalnych. Możliwości zwiększenia dochodów upatrujemy w nowych inwestycjach, nowych inwestorach, we wzroście zatrudnienia na terenie gminy, a nie w podnoszeniu stawek i zwiększaniu obciążeń podatkowych.

Gwarantuję Państwu, że w sprawowaniu funkcji burmistrza będę kierował się następującymi zasadami:

1) Burmistrz nie powinien nigdy rezygnować z walki o dobro mieszkańców naszej gminy. Nie powinien twierdzić, że na niektóre sprawy nie ma wpływu, bo zależą od innych instytucji czy samorządów. Nawet na sprawy, w których decydują inne organy czy instytucje można wpływać, nie zawsze bezpośrednio, ale prowadząc rozmowy, przekonując, lobbując, tworząc koalicje, współdziałając i współpracując z decydentami. Przykłady to wspólne inwestycje z województwem, powiatem, korzystne inwestycje na drodze krajowej (nawierzchnia, chodniki, sygnalizacja świetlna), odzyskanie gruntów nad jeziorem od PKP, czy przejęcie dworca kolejowego i ulicy Nowej i Torowej.

2) Burmistrz nie może ulec przekonaniu o własnej nieomylności. Będę słuchał głosu mieszkańców, stworzę sprawny system konsultacji społecznych, oddam mieszkańcom jak najwięcej władzy chociażby poprzez budżet obywatelski i utrzymanie funduszu sołeckiego.

3) Burmistrz nie powinien nigdy zapomnieć o swojej służebnej roli wobec mieszkańców. Będę pamiętał, że ten urząd to służba, a nie sprawowanie władzy. Będę miał zawsze czas na wysłuchanie mieszkańca przychodzącego z problemem, z nierozwiązaną sprawą. Gmina jako wspólnota samorządowa skupia wszystkich mieszkańców, a organy gminy są powołane do działania na ich rzecz i dla ich wspólnej korzyści.

4) Burmistrz nie powinien lekceważyć głosów krytyki. Krytyka będzie dla mnie sygnałem i motywacją do weryfikacji podjętych działań, do ich ewentualnej zmiany lub poprawy.

5) Burmistrz nie powinien lekceważyć aktywności społecznej i traktować jej jak zagrożenia dla swojej pozycji. Będę wspierał aktywność mieszkańców, włączał ich do współdziałania na rzecz gminy. Przyczyni się to zawsze do przyśpieszenia rozwoju i do zachowania kierunku zgodnego z Państwa oczekiwaniami.

Proponuję Państwu działania konkretne, logiczne, przejrzyste i skuteczne dla rozwoju gminy.

Nie będzie to ani układ ani sitwa ani przekręt, jak insynuuje moja kontrkandydatka, ale dialog i współpraca, partnerstwo oraz współdecydowanie.

30 listopada odbędzie się ponowne głosowanie w wyborach Burmistrza Sokółki.

Pójdźmy na wybory, spotkajmy się przy urnie. Zaproście Państwo swoje rodziny, przyjaciół, znajomych.

Proszę, rozważcie i wybierzcie moją ofertę. Razem budujmy naszą pomyślność.

 

                                                                                                      Pozostaję z szacunkiem

                                                   Piotr Karol Bujwicki

kandydat na Burmistrza Sokółki

                                                                                                                                       KWW Dialog i Współpraca

https://www.facebook.com/pages/Piotr-Karol-Bujwicki-Tw%C3%B3j-kandydat-na-Burmistrza-Sok%C3%B3%C5%82ki/858479400838550?fref=ts

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv