• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 04 maj 2020 14:00

Od dziś otwarte mogą być centra handlowe, hotele, biblioteki i muzea

Złagodzenie obostrzeń jest możliwe pod warunkiem spełnienia wymogów bezpieczeństwa sanitarnego.

Nadal w galeriach będą nieczynne kina, strefy aktywności fizycznej, np. siłownie, place zabaw, parki trampolin, a także strefy gier i wyspy handlowe.

Od poniedziałku (4.05) otwarte są centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób i bez możliwości spożywania posiłków w ich budynkach. Nie mogą w nich funkcjonować kluby fitness i miejsca rekreacyjne. W sklepach na jedną osobę musi przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej, a odległość między klientami musi wynosić przynajmniej dwa metry. W lokalach gastronomicznych w centrach handlowych można zamawiać jedzenie tylko na wynos.

Uchylony został też zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. Otwierać można również hotele i miejsca noclegowe, pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa. W tych obiektach nadal ograniczona jest działalność restauracji i przestrzeni rekreacyjnej. Siłownie, baseny i salony SPA pozostają zamknięte.

Muzea, galerie sztuki, biblioteki, księgarnie i archiwa - to instytucje, które zgodnie z nowym planem łagodzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa od dziś mogą wznowić działalność. O konkretnym terminie otwarcia decyduje organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które będą korzystały z tych obiektów.

Zanim zostaną otwarte, muszą spełnić wytyczne, które zapewnią wszystkim bezpieczeństwo. Muzea i galerie sztuki powinny - między innymi - ograniczyć liczbę gości, zmienić trasy zwiedzania tak, by zapewnić utrzymanie odpowiedniego dystansu oraz zrezygnować z organizacji wydarzeń dla większych grup.

Luzowanie obostrzeń objęło też rehabilitację leczniczą. Nie dotyczy to jednak salonów masażu - te pozostają zamknięte. Przed zabiegiem rekomendowany jest wywiad telefoniczny, którego celem jest ustalenie występowania u danej osoby objawów choroby lub ryzyka narażenia na nią. Zarówno pacjenci, jak i fizjoterapeuci muszą zasłaniać usta i nos. Po każdym zabiegu wymagana jest dezynfekcja stanowiska.

Rząd zaprezentował cztery etapy znoszenia ograniczeń w połowie kwietnia. Pierwszy z nich rozpoczął się 20 kwietnia i zakładał między innymi zniesienie zakazu wejścia do parków i lasów. Decyzje o kolejnych etapach odmrażania gospodarki i życia społecznego będą zależały od rozwoju epidemii w kraju. Monitorowane są wydolność służby zdrowia i dynamika przyrostu zakażeń.

W Sokółce od dzisiaj będzie można grać w tenisa i popływać kajakiem lub łódką, a przy zalewie można wypożyczać sprzęt wodny.

- Przy ulicy Marjańskiej, na obiektach OSiR-u w Sokółce mamy do dyspozycji dwa korty, można grać po cztery osoby na jednym korcie, także można spokojnie w debla zagrać. Również w ośrodku wczasowym, na Osiedlu Zielonym ruszamy z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Można wypożyczyć małe żaglówki, kajaki, jak i rowerki wodne. Ruszamy także z siatkówką plażową, także wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy - mówi dyrektor sokólskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Piotr Rygasiewicz.

Dodaje, że obowiązują jednak środki ostrożności.

- Jeżeli chodzi o korzystanie z kajaków, to oczywiście dwie osoby maksymalnie mogą korzystać. Jeżeli chodzi o żaglówki, rownież chodzi o dwie osoby. Można spokojnie korzystać, po każdym wypożyczeniu będzie pełna dezynfekcja sprzętów - dodaje dyrektor.

Przebywając na korcie tenisowym w Sokółce nie mamy obowiązku zakrywania twarzy. Ci którzy będą wchodzić na obiekty OSiR-u muszą jednak dezynfekować ręce i zachować odpowiedni dystans społeczny.

Szczegóły dotyczące wypożyczeń i godzin otwarcia obiektów są na stronie sokólskiego OSiR-u.

Białystok - otwarte niektóre obiekty sportowe

Od poniedziałku (04.05) białostoczanie będą mogli korzystać z niektórych obiektów sportowych, ale oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Codziennie od 9:00 do 18:00 czynny będzie Ośrodek Sportów Wodnych w Dojlidach. Będzie tam można nie tylko pospacerować, ale też wypożyczyć m.in. rowery wodne i kajaki.

Na torze "Wschodzący Białystok" rozpoczną się sesje swobodnych jazd samochodowych i motocyklowych, ale z jednorazowym udziałem maksymalnie sześciu osób i po wcześniejszej rezerwacji. Ta wymagana jest też w przypadku chęci skorzystania ze stadionu lekkoatletycznego w Zwierzyńcu, który od dziś dostępny będzie od 8:00 do 18:00.

Otwarte będą też "orliki", ale w jednym czasie na każdym z nich będzie mogło przebywać 6 osób. W Białymstoku są 63 takie boiska przy szkołach i 8 zarządzanych przez Zarząd Mienia Komunalnego.

Nadal nieczynne będą baseny, place zabaw i siłownie pod chmurką.

źródło: www.radio.bialystok.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.