• 1


 

środa, 22 czerwiec 2022 15:06

Blisko 2,5 mln zł z budżetu województwa dla gmin, powiatów i klubów sportowych z północy regionu [Zdjęcia]

Symboliczne czeki na dotacje zostały wręczone w środę, 22 czerwca, w Dąbrowie Białostockiej. Podczas konferencji samorząd województwa reprezentowali członek zarządu Wiesława Burnos oraz radny wojewódzki Paweł Wnukowski.

    Takiego wsparcia, jakie otrzymują w tej kadencji zarządu województwa gminy, powiaty, ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe czy kościoły, do tej pory nie było. To są rzeczy, które cieszą – podkreśliła Wiesława Burnos.

Z kolei radny Paweł Wnukowski zaznaczył, że priorytetem samorządu województwa jest zrównoważony rozwój, który nie może się odbywać z pominięciem samorządów lokalnych – stąd decyzje o tak znacznej pomocy finansowej.

    – Czeki, które zostały dzisiaj przekazane, dotyczą bardzo wielu inwestycji – od infrastrukturalnych, po działania społeczne i sportowe. To pokazuje, jak wielka jest skala wsparcia Województwa Podlaskiego. Cieszę się, że możemy wspólnie tak prężnie działać – akcentował Paweł Wnukowski.
Przede wszystkim współpraca

Dotacje na inwestycje w strefie nadgranicznej otrzymały trzy gminy: Lipsk, Janów i Sokółka (po 62 tys. zł) i dwa powiaty: augustowski i sokólski (po 44 tys. zł). Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na dofinansowanie remontów dróg wyeksploatowanych podczas kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

    – Bez współpracy pomiędzy rządem, samorządem wojewódzkim, gminnym i powiatowym nie moglibyśmy realizować tych wszystkich inwestycji, które w tej chwili realizujemy. Ta współpraca buduje nasze społeczeństwo. Razem możemy więcej – mówił Piotr Rećko, starosta sokólski.

FWGiP – autorska inicjatywa samorządu

Z dofinansowania w ramach Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (FWGiP) w łącznej kwocie ponad 2 mln zł skorzysta z kolei pięć gmin: Dąbrowa Białostocka, Płaska, Kuźnica, Trzcianne oraz miasto Sejny. Z tej puli na przebudowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej do gminy Dąbrowa Białostocka trafiło 900 tys. zł.

    – Dziękuję serdecznie za to dofinansowanie. Jest to inwestycja strategiczna i bardzo ważna dla naszego regionu. Droga, która przez gminę przechodzi, prowadzi do Sanktuarium w Różanymstoku, a to jest nasza Częstochowa, którą zmieniamy. Dzisiaj spełniają się nasze marzenia, marzenia naszych mieszkańców – mówił Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Istotna pomoc dla rozwoju sportu

Dotacje w łącznej kwocie 165 tys. zł otrzymały też kluby sportowe: Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka, Sparta Augustów, Pomorzanka Sejny, Jasion Jasionówka i Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Krynki. Jak duża to pomoc, opowiadał Krzysztof Andruszkiewicz, wiceprezes Sparty Augustów, która obchodzi w tym roku 75-lecie istnienia.

    – Kluby sportowe w tych trudnych czasach borykają się z problemami finansowymi, ale dzięki wsparciu i zaangażowaniu samorządu województwa, udaje się je pokonywać – podkreślił.

Jak dodał, Sparta to klub, który ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów. Jego szeregi zasilał pierwszy medalista olimpijski w regionie – Piotr Markiewicz, a także wielu mistrzów świata czy Europy. Tegoroczny jubileusz augustowski klub celebruje zawodami na poziomie światowym, których organizacja była możliwa również dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego.

W środowym spotkaniu udział wzięli także m.in.: Jerzy Białomyzy – wicestarosta sokólski, Marek Szydłowski – wójt gminy Trzcianne, Lech Łępicki – wójt gminy Lipsk, Paweł Mikłasz – wójt gminy Kuźnica, Maciej Zdancewicz – zastępca wójta gminy Płaska, prezesi Szczypiorniaka Dąbrowa Białostocka – Piotr Nakoneczny oraz Mirosław Tokajuk, a także Mariusz Stefanowicz – prezes LUKS Krynki.

Dotacje otrzymały:
•    Powiat Augustowski – 44 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej  - zakup kruszywa do napraw nawierzchni bitumicznych
•    Powiat Sokólski – 44 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej – zakup wózków do przewożenia pacjentów i pomp infuzyjnych
•    Gmina Lipsk – 62 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej – remont zniszczonych dróg gminnych
•    Gmina Janów – 62 tys. zł na inwestycje w strefie przygranicznej – remont dróg gminnych
•    Gmina Sokółka – 62 tys. zł na inwestycje w strefie nadgranicznej – zakup mobilnego agregatu prądotwórczego dla OSP
•    Gmina Dąbrowa Białostocka – 900 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na przebudowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej
•    Gmina Płaska – 100 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na pomnik inicjatorów i twórców Kanału Augustowskiego
•    Gmina Kuźnica – 250 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na przebudowę z rozbudową drogi gminnej przy ul. Pogodnej
•    Gmina Trzcianne – 500 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na przebudowę z rozbudową Gminnego Centrum Medycznego
•    Miasto Sejny – 300 tys. zł z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów na inwentaryzację i dokumentację projektową na budynki przy ul. Piłsudskiego i Zawadzkiego
•    Klub Sportowy Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka – 60 tys. zł
•    Klub Sportowy Sparta Augustów – 30 tys. zł
•    Klub Sportowy Pomorzanka Sejny – 25 tys. zł
•    Ludowy Uczniowski Klub Sportowy Krynki – 30 tys. zł
•    Klub Sportowy Jasion Jasionówka – 20 tys. zł

Źródło:www.wrotapodlasia.pl

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv