• 1


 

sobota, 03 luty 2018 08:00

Pierwsze przysięgi WOT w 2018 roku [Zdjęcia]

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej już jutro złoży swoją pierwszą przysięgę.

W niedzielę 4 lutego obie miejscowości połączą uroczyste przysięgi wojskowe żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Mowa tu o Siemiatyczach i Sejnach leżących w województwie podlaskim w odległości ponad 200 km od siebie.

Szósta edycja szkolenia podstawowego
Przysięgi są zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło się 20 stycznia. W ciągu szesnastu dni spędzonych na poligonie kandydaci poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty. Końcowym etapem szkolenia jest egzamin weryfikujący zdobytą wiedzę i umiejętności.
Od maja zeszłego roku jest to już szósta edycja naboru ochotników do służby w brygadzie. Jednocześnie jest to pierwsze szkolenie podstawowe w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) w 2018 roku. Wraz ze świeżo zaprzysiężonymi Terytorialsami szeregi brygady wzmocnią żołnierze rezerwy, którzy 4 lutego kończą 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Łącznie w pierwszym kwartale tego roku 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej powiększy się o około 230 ochotników.

Historyczna przysięga
Pierwsza z uroczystości rozpocznie się o godz. 9:30 na placu przed Starostwem Powiatowym w Siemiatyczach. Przysięga w Siemiatyczach jest pierwszą, która odbędzie się w rejonie odpowiedzialności 14 batalionu lekkiej piechoty obejmującym powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki.
Druga uroczystość zacznie się o godz. 14:45 na placu przy Klasztorze Podominikańskim w Sejnach. Po przysięgach w Suwałkach i Augustowie jest to już trzeci z powiatów w rejonie odpowiedzialności 12 batalionu lekkiej piechoty, w którym odbędzie się zaprzysiężenie żołnierzy WOT. Przysięgi wojskowe zawsze są dobrą okazją do integracji Terytorialsów z lokalnymi społecznościami. Mieszkańcy, którzy będą uczestniczyć w uroczystościach, mogą liczyć na rozmowę na temat warunków służby, zapoznanie się ze sprzętem Terytorialsów oraz degustację wojskowej grochówki.

Pracowity rok
Ochotnicy, którzy w lutym złożą przysięgę wojskową, już w marcu rozpoczną szkolenia rotacyjne. Rok 2018 będzie bardzo intensywny pod kątem szkoleniowym dla podlaskich Terytorialsów. Łącznie wszystkie pododdziały brygady zrealizują: 42 ćwiczenia rotacyjne (w cyklu weekendowym) oraz 6 szkoleń zintegrowanych (trwających nieprzerwanie 14 dni).

Ponadto żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wezmą udział w ćwiczeniu Anakonda-18.
W czerwcu 2018 roku Terytorialsi, którzy w ubiegłym roku jako pierwsi rozpoczęli służbę, przejdą do etapu szkolenia specjalistycznego. W trakcie tego etapu żołnierze nabędą wiedzę niezbędną na docelowym stanowisku służbowym, np. strzelca wyborowego, ratownika pola walki, czy specjalisty z zakresu łączności.

Kim jest statystyczny Terytorials?
Jak podkreśla Dowództwo WOT, Terytorialsi są lepiej wykształceni, niż żołnierze podobnych formacji innych państw. 32 procent żołnierzy terytorialnej służby wojskowej ma wyższe wykształcenie, większość ma dobrą pracę, a co piąty planuje przejście do służby zawodowej. Mniej niż się spodziewano jest bezrobotnymi - takich kandydatów jest 8-9 procent. Ponieważ WOT umożliwia optymalne pogodzenie dotychczasowej aktywności zawodowej i życia cywilnego ze służbą wojskową, jest to oferta bardzo atrakcyjna dla kobiet, których w WOT jest aż 10 procent. Wiele osób wybiera też służbę w WOT, gdyż daje ona możliwość służby ojczyźnie w pobliżu miejsca zamieszkania.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej
Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 


Źródło: 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv