W ramach obchodów została odegrana inscenizacja historyczna dotycząca wywózek Polaków na Sybir przygotowana przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej, Stowarzyszenie GRUPA WSCHÓD z Białegostoku z udziałem uczniów Koła Historycznego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce.
Ziemia sokólska doświadczyła deportacji, która się odbyła w lutym 1940 roku. Około 90 rodzin zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego. Pierwszą z czterech masowych deportacji Polaków na Wschód przeprowadzili radzieccy okupanci w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Deportacja przeprowadzona przez NKWD 10 lutego 1940 r. objęła chłopów, mieszkańców małych miasteczek, rodziny osadników wojskowych oraz pracowników służby leśnej.
Wywózka odbyła się w straszliwych warunkach, które dla wielu były wyrokiem śmierci. W czasie jej realizacji temperatura dochodziła nawet do minus 40 st. C. Na spakowanie się wywożonym dawano od kilkudziesięciu do kilkunastu minut. Bywało i tak, że nie pozwalano zabrać ze sobą niczego. Deportowanych przewożono w wagonach towarowych z zakratowanymi oknami, do których ładowano po 50 osób, a czasami więcej. Podróż na miejsce zsyłki trwała niekiedy nawet kilka tygodni. Warunki panujące w czasie transportu były przerażające, ludzie umierali z zimna, z głodu i wyczerpania.
Według danych NKWD, w czasie deportacji z lutego 1940 r. do północnych obwodów Rosji i na zachodnią Syberię deportowano około 140 tys. ludzi. Wśród nich Polacy stanowili mniej więcej 82 proc. Wywożono również Ukraińców i Białorusinów – pracowników leśnych. Po dotarciu na miejsce zsyłki, zesłańców czekała niewolnicza praca, nędza, choroby i głód.
Już teraz zapraszamy na naszą fotorelację. Wkrótce na naszej stronie pojawi się również relacja wideo z tego niezwykłego wydarzenia.
Źródło tekstu: pl.wikipedia.org
/WŻ,TV/