czwartek, 01 marzec 2018 12:00

Rail Baltica dla rozwoju transportu kolejowego i biznesu w Podlaskiem

Rail Baltica to jedno z 6 wielkich europejskich projektów transgranicznych. Jest szansa na modernizację odcinka uzupełniającego - z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej.

Komisja Europejska, chcąc poznać oczekiwania wobec trasy kolejowej Rail Baltica, zorganizowała przetarg na badania w Estonii, Litwie, Łotwie i Polsce. W ramach tego przetargu część konsultacji zorganizował w Polce Instytut Innowacyjności. W Ełku i Suwałkach spotkania dotyczyły głównie rozmów z przedsiębiorcami, by poznać ich opinie na temat możliwości rozwoju biznesu wokół linii, infrastruktury, miejsc przeładunku z tranzytu drogowego na kolejowy. W Białymstoku, gdzie prace są bardziej zaawansowane, chodziło raczej o informację, jak przebiegają i kiedy zostaną zrealizowane oraz, a może głównie – jak usprawnić proces komunikacji.

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy zwracali uwagę jak ważne jest dla lokalnego biznesu wykorzystanie infrastruktury wokół modernizowanych korytarzy. Ich zdaniem niezbędne dla gospodarki naszego regionu jest modernizowanie odcinka uzupełniającego - z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej.

- To ogromna inwestycja, zaangażowanie wszystkich stron jest konieczne, a usprawnienie procesu komunikacji po obu stronach to duży obszar do poprawy – powiedział prowadzący spotkanie Piotr Fic z Instytutu Innowacyjności Polska. – Musi być większe zainteresowanie biznesu i samorządu.

Rail Baltica to jedno z 6 wielkich europejskich projektów transgranicznych. Ma połączyć Morze Północne z Bałtykiem: 8 krajów, 17 węzłów miejskich, 16 lotnisk i 32 porty. Rail Baltica otrzymała wsparcie finansowe w ramach instrumentu „Łącząc Europę”: 788 mln euro na pierwsze etapy wdrażania oraz 800 mln euro przyznano PKP PLK na modernizacje istniejących linii w Polsce na trasie Warszawa – Sadowe – Czyżew – Białystok - Ełk (łącznie 1,5 mld euro na korytarz w Polsce).

PKP PLK jako narodowy przewoźnik zarządza infrastrukturą i modernizacją infrastruktury. Według planu modernizacja korytarza do Białegostoku ma być zakończona do 2020 r. (zakończenie dokumentacji do końca tego roku), korytarz do Ełku – do 2023 r. , a do granicy państwa do 2025r.

Z całą pewnością rozwój tak ważnej strategicznie magistrali kolejowej przyczyni się w dłuższym okresie do znacznego rozwoju gospodarczego w wielu aspektach i dziedzinach naszego codziennego życia. Oczywistym jest, że biznes podąży za odpowiednią i dobrze zorganizowaną dostępnością regionu, a co za tym idzie zacznie w tym miejscu swoje inwestycje. Ma to ogromne znaczenie dla minimalizowania bezrobocia i wzrostu poziomu życia naszego województwa.

Źródło: www.wrotapodlasia.pl

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv