• 1

  


 

czwartek, 01 marzec 2018 11:00

Pierwsza niedziela wolna od handlu przypada 11 marca [Kalendarz]

Od dziś obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. 

Do końca tego roku sklepy mają być otwierane tylko w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku - w jedną, a w 2020 roku zakaz ma objąć prawie wszystkie niedziele w roku.

Już wiadomo, że część galerii będzie otwarta dłużej w piątki i soboty.

Do końca tego roku sklepy mają być otwierane tylko w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 roku - w jedną, a w 2020 roku zakaz ma objąć prawie wszystkie niedziele w roku.

Zdaniem ekspertów PwC wejście w życie ustawy w Polsce spowoduje w pierwszym okresie m.in. masową próbę renegocjacji umów najmu w centrach handlowych. "Według szacunków problem ten może dotyczyć nawet ok. 30 proc. obowiązujących obecnie kontraktów"- napisano w raporcie.
Radca prawny w kancelarii PwC Legal Katarzyna Barańska oceniła, że "ustawa uderzy przede wszystkim w małe centra handlowe, które nie zrekompensują sobie strat w niedzielnym handlu, np. punktami rozrywki czy punktami gastronomicznymi".

Ustawa przewiduje wiele wyjątków. Eksperci PwC przeanalizowali niektóre z nich.

Dozwolony jest np. nieograniczony handel na stacjach benzynowych. "Należy spodziewać się rozwoju usług oferowanych na stacjach, choć pewnie nie w tak szerokim zakresie jak można przeczytać w wielu komentarzach odnoszących się np. do masowego handlu artykułami RTV i AGD" - prognozują eksperci.
Zwiększony obrót na stacjach może z kolei doprowadzić do wzrostu czynszów dzierżawy, które muszą pokryć koncerny benzynowe - wynika z raportu.
Jak zauważono, ustawa otwiera także drogę do ominięcia zakazu centrom handlowym, które są połączone z dworcami. "Już teraz takie obiekty instalują m.in. punkty sprzedaży biletów oraz informacji dla podróżnych. Zakaz faktycznie nie obowiązuje bowiem w placówkach handlowych na dworcach, ale tylko w zakresie związanym z "bezpośrednią" obsługą podróżnych" - zaobserwowali eksperci.

Źródło: tvn24bis.pl
Zdjęcie: www.agrofakt.pl

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv