Drogę krzyżową poprowadzili ks. Marcin Pyłko oraz ks. Adam Turliński. Oprawę muzyczną przygotował zespół „SOLATIUM” z Dąbrowy Białostockiej. Misterium rozpoczęło się w kościele pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej. W tym roku nieco zmodyfikowano trasę, którą wytyczono ulicami: 3 Maja, Tysiąclecia Państwa Polskiego, Wesołą, Kopernika i Szkolną. Uroczystości zakończyły się przy Kościele.
Na trasie Drogi Krzyżowej znajduję się 14 stacji. Każda stacja jest coraz chłodniejszą - mówi nam jeden z uczestników. Ale chętnie przyjechałem się pomodlić. Dobrze, że się modlimy razem, za młodych jak i tych w starszym wieku. Młodym ludziom trudniej wierzyć niż pokoleniu w moim wieku. Bardzo dobrym przykładem jest to, że w dzisiejszej Drodze Krzyżowej uczestniczą osoby młode, dorosłe i starsze.
Droga Krzyżowa ulicami Dąbrowy Białostockiej zgromadziła bardzo wielu uczestników, pomimo chłodnej pogody. Wielu ludzi tego wieczoru podążało razem za krzyżem Jezusa Chrystusa rozważając tajemnice męki i śmierci. Z tej okazji chciałem wszystkim podziękować oraz życzyć błogosławieństwa od Chrystusa zmartwychwstałego - wyjaśnia nam ks. Adam Turliński z parafii pw. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej.
W tradycji chrześcijańskiej termin „Droga Krzyżowa” funkcjonuje na poziomie kilku płaszczyzn. Przede wszystkim jest to męka Pańska, która kończy się ukrzyżowaniem i śmiercią Jezusa. Droga Krzyżowa to nabożeństwo w kościele katolickim oraz czwarta część tajemnicy bolesnej Różańca Świętego.
O Drodze Krzyżowej, jako męce Pańskiej czytamy w Ewangelii Pisma Świętego. Według Ewangelii, Chrystus miał wielu przeciwników. Jeden z uczniów Jezusa – Judasz Iskariota, doprowadzając do uwięzienia. Jezus stanął przed Piłatem, który wydał wyrok ukrzyżowania decyzją zebranej ludności.
Droga do śmierci Jezusa Chrystusa była pełna cierpienia i bólu niosąc ciężki krzyż, kilka razu upadając był biczowany przez strażników, obdzierany z szat. Upamiętniając to wydarzenie chrześcijanie na całym świecie biorą udział w nabożeństwie zwanym właśnie drogą krzyżową. Wspólnie przeżywają mękę Pańską podczas wspominania kolejnych stacji.
Droga Krzyżowa w dzisiejszej formie została ułożona w XVII wieku. Na powstanie Drogi Krzyżowej niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia relikwii Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy, jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia w kościołach chwalebnej i zbawiennej Męki Chrystusa.
Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.
/FL/