czwartek, 19 kwiecień 2018 13:00

Stary wiatrak dostanie "drugie życie" [Zdjęcia]

Będzie to pierwsze takie miejsce w województwie podlaskim, służące zarówno turystyce, jak i edukacji.

Dziś w miejscowości Jatwieź Duża, gmina Suchowola rozpoczęły się prace polegające na przewiezieniu zabytkowego wiatraka, który zostanie ulokowany na majdanie dawnego grodziska, w nowej atrakcji turystycznej pn. "Park Kulturowy" w miejscowości Milewszczyzna, gmina Korycin. Wiatrak aktualnie jest własnością gminy Korycin, lecz za nim tak się stało należał od prywatnego właściciela, który postanowił odsprzedać nikomu już nie potrzebny stary młyn.

Wiatrak, który zostanie podzielony na fragmenty i przewieziony do "nowego domu", jest typu holenderskiego o prostej , tradycyjnej formie architektonicznej. Część stała obiektu stanowi skromny budynek o szkieletowej konstrukcji, której podstawowym elementem jest osiem słupów umocowanych na wysokim, betonowym fundamencie. Wiatrak holenderski posiada również wartości naukowe. Stanowi cenny w skali regionu obiekt techniki, z zachowanym kompletnym wyposażeniem. Tym samym drewniany młyn wietrzny w Jatwiezi Dużej stanowi świadectwo rozwoju lokalnego młynarstwa, zarówno w zakresie rozwiązań technologicznych jak i konstrukcyjnych powstałych w oparciu o wysoki poziom rodzimej ciesiołki.

Park Kulturowy to największa inwestycja realizowana w tym roku w Gminie Korycin. Wniosek o dofinansowanie jego budowy ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej złożyliśmy w 2016 roku do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działanie 8.3. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, Priorytet 6.3. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

"Nasze starania zakończyły się sukcesem – Gmina Korycin otrzymała środki finansowe na realizację projektu w wysokości 4 630 790,60 zł, co stanowi 85% całości kosztów inwestycji, które wynoszą 5 447 988,98 zł." mówi Wójt Korycina Mirosław Lech.

Projekt dotyka szeregu działań, które podejmowaliśmy do tej pory i stwarza nowe możliwości rozwojowe dla mieszkańców gminy. Łączy w sobie bogate i różnorodne dziedzictwo Ziemi Korycińskiej oraz przeszłość z przyszłością. Serce Parku powstaje w Milewszczyźnie, gdzie na bazie średniowiecznego grodziska z końca X wieku, zabudowań pofolwarcznych i zakola Kumiałki powstaje nowa atrakcja regionu. Na tym terenie przez tysiąc lat tętniło życie i naszym założeniem jest pokazanie dziejów tej ziemi, codziennego życia jej mieszkańców zaspokajających potrzeby miejscowymi zasobami rolniczymi oraz pracą własnych rąk.


W ramach planowanego przedsięwzięcia przewiduje się wykonanie szeregu robót budowlanych, prac konserwatorskich i restauratorskich polegających na:

– przeniesieniu z miejscowości Jatwieź Duża zabytkowego wiatraka, kupionego wcześniej przez Gminę Korycin od prywatnego właściciela i jego uruchomieniu; wiatrak będzie ulokowany na majdanie dawnego grodziska, w miejscu funkcjonujących tam w XVIII i XIX wieku podobnych budowli,
– wyniesieniu ruin dawnego dworu z odtworzeniem konstrukcji ganku i zadaszenia jako makiety szklanej nad ruinami fundamentów dworu,
– wyniesieniu dwóch ruin fundamentów wiatraka wybudowanych w XVIII i XIX wieku i przykrycie ich formą w kształcie studni ze szkła,
– wybudowaniu dwóch bram wejściowych na teren Parku wykonanych z konstrukcji drewnianej,
– zaadaptowaniu na cele wystawiennicze istniejącej piwniczki, w której zostaną umieszczone instalacje multimedialne,
– zabezpieczeniu terenu murem obronnym z palisady drewnianej (ostrokół),
– wytyczeniu ścieżek edukacyjnych wraz z punktem widokowym,
– zbudowaniu infrastruktury technicznej i informacyjnej (plansze graficzne, słupy milowe z kodem QR, instalacja multimedialna),
– remoncie i rozbudowie budynku stodoły,
– naprawie istniejącego muru kamiennego,
– remoncie drogi dojazdowej do Parku,
– wykonaniu parkingu dla samochodów osobowych, kempingowych i kamperów,
– budowie przy parkingu wiaty z ogólnodostępną toaletą,
– odtworzeniu sadu wraz z placem wejściowym,
– wykonaniu miejsca wypoczynkowego z infrastrukturą nad rzeką Kumiałką.

Park Kulturowy to również ogromne wyzwanie związane z jego realizacją, gdyż projekt jest nietypowy i skomplikowany, składa się z szeregu bardzo różnych elementów, a wszystkie prace są prowadzone pod ścisłym nadzorem Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Robimy wszystko, aby pod koniec 2018 roku zaprosić Was do Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna – nowej atrakcji regionu.

Już wkrótce będzie dostępny film z rozbiórki.

Źródło: korycin.pl

/WŻ,TV/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv