środa, 25 kwiecień 2018 15:57

Jedyna taka szkoła w powiecie sokólskim [Film]

Zespół Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, zakwalifikował się do pilotażowego programu dla klas mundurowych.


W dniu wczorajszym Minister Obrony Narodowej zatwierdził wykaz szkół które od nowego roku szkolnego będą realizować II EDYCJĘ PROGRAMU PILOTAŻOWEGO MON DLA KLAS WOJSKOWYCH. I co najważniejsze: w wykazie szkół zakwalifikowanych do programu znalazła się nasza szkoła - Zespół Szkół im. Generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej. Jesteśmy wśród pięciu w województwie podlaskim zakwalifikowanych klas mundurowych – czytamy w mailu od pana Jarosława Budnika, dyrektora Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej.
Zgodnie z założeniami 105 szkół w całej Polsce otrzyma od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie pozafinansowe (w postaci instruktorów prowadzących zajęcia, dostęp do obiektów i sprzętu wojskowego) oraz finansowe (w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji programu Edukacja Wojskowa). Absolwenci szkół po jego ukończeniu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe Sił Zbrojnych RP. Miejsce w programie pilotażowym naszej szkoły jest sukcesem wielu osób, na czele z Januszem Bielawskim i Tomaszem Leszkowiczem, innych nauczycieli prowadzących zajęcia i wspierających organizację manewrów klas mundurowych. Jest także efektem współdziałania instytucji i podmiotów wspierających, takich jak: WKU Białystok, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, Starostwo Powiatowe w Sokółce, Garnizon w Osowcu, Wojska Obrony Terytorialnej, 18 Pułk Rozpoznawczy, Straż Graniczna , Policja. Dziękujemy w imieniu uczniów klasy pierwszej, którzy będą głównymi beneficjentami programu.
Przypomnijmy: Ministerstwo Obrony Narodowej doceniając starania placówek edukacyjnych prowadzących klasy wojskowe oraz pragnąc wykorzystać potencjał tkwiący w młodzieży rozpoczął we wrześniu 2017 roku realizację pilotażowego Programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, który objął swym zasięgiem 58 placówek edukacyjnych w 16 województwach.
Zgodnie z założeniami programu szkoły uczestniczące w programie otrzymują od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie pozafinansowe w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji programu Edukacja Wojskowa. Absolwenci szkół-ochotnicy z obu edycji programu, po jego ukończeniu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe SZ RP. Dla młodzieży resort zapewni również ułatwienia w zakresie aplikowania do wojskowej służby zawodowej lub kandydackiej.
Zaangażowanie resortu obrony narodowej w omawiany program podkreśla liczba instytucji i jednostek wojskowych zaangażowanych w jego realizację. To m.in. Biuro do Spraw Proobronnych koordynujące całość programu, Akademia Sztuki Wojennej sprawująca nadzór nad procesem edukacyjnym uczniów, Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON zapewniający obsługę finansową programu i udzielający wsparcia merytorycznego, 47 jednostek wojskowych realizujących szkolenie praktyczne uczniów oraz 49 Wojskowych Komend Uzupełnień wspierających szkoły w zakresie doradztwa zawodowego. Wraz ze szkołami to razem 157 podmiotów. Od dziś to grono powiększy się o kolejne kilkadziesiąt placówek edukacyjnych oraz kolejne jednostki wojskowe, które będą wspierać proces nauczania Edukacji wojskowej.
20 kwietnia br. Biuro do Spraw Proobronnych zakończyło proces kwalifikacji szkół z klasami wojskowymi do drugiej edycji programu. Ostatecznie o udziale w programie zadecydował minister obrony narodowej, który 24 kwietnia br. zatwierdził wykaz szkół, które od nowego roku szkolnego będą realizować projekt w ramach drugiej edycji programu. Obok szkół już uczestniczących w programie na liście znajduje się 47 nowych placówek edukacyjnych z całej Polski.
Pilotażowy program koordynowany przez Biuro do Spraw Proobronnych, stanowi podstawę do określenia możliwości docelowego utworzenia w Polsce - w oparciu o wojskowy podział administracyjny kraju, w rejonach odpowiedzialności Wojskowych Komend Uzupełnień - sieci szkół, które prowadzą w ramach innowacji pedagogicznej jednolite szkolenie wojskowe uczniów klas mundurowych.

Źródło: www.bdsp.wp.mil.pl

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji.

 

 

opr. /TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv