Filie biblioteczne zorganizowały szereg spotkań czytelniczo-edukacyjnych. Biblioteka główna również nie zasypała gruszek w popiele. Uwieńczeniem Tygodnia Bibliotek był maraton spotkań ze znaną, lokalną autorką panią Krystyną Gudel. Odbyło się ich aż pięć jednego dnia - 14 maja i były podzielone na dwa bloki tematyczne.
Krystyna Gudel jest emerytowaną nauczycielką nauczania zintegrowanego oraz języka polskiego. Przez wiele lat pracowała w Szkole Podstawowej w Zabielu oraz Zespole Szkół w Jaświłach. Mieszka z rodziną w Suchowoli.
Pani Krystyna jest autorką wierszy dla dzieci i dorosłych zgromadzonych w kilku tomikach. Stworzyła również przewodnik po gminie Suchowola. W 2017 r. wydała publikację "Historię pazurem wojny kreślone", a kilka tygodni temu ukazał się najnowszy tomik wierszy pt. "Pielgrzymka codzienna" .
Pierwszy blok był skierowany do uczniów szkół podstawowych. Wzięły w nim udział klasy I-VII ze Starej Kamionki oraz klasy I-II z SP Nr 3 w Sokółce.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z poezją Pani Krystyny, którą z chęcią im zaprezentowała. Były to wiersze głównie dotyczące tematyki wiosennej. Dzieci w trakcie spotkania wzięły udział we wspólnej zabawie, odgadywaniu zagadek oraz wspólnym liczeniu. Wielkie zainteresowanie wzbudziła kolekcja ołówków, przywiezionych z różnych zakątków świata. Każdy mógł je obejrzeć i zapytać właścicielkę o jego ciekawą historię. Starsze dzieci wzięły udział w warsztatach dotyczących tworzenia haiku. Już po chwili wytężonej pracy powstały piękne wiersze, które można było zaprezentować reszcie grupy. Największą niespodziankę sprawił uczniom wiersz napisany przez panią Krystynę, w którym to każdy z uczniów stał się jednym z bohaterów. Otrzymany pamiątkowy egzemplarz stał się bezcenną pamiątką.
Natomiast blok drugi był skierowany do młodzieży i dorosłych. Na spotkanie przyszli zainteresowni mieszkańcy oraz uczniowie klasy IIa i II b z LO w Sokółce. Tym razem pani Krystyna zaprezentowała dwie najnowsze książki.
Publikacja „Historie pazurem wojny kreślone” jest zapisem fragmentów relacji, sąsiadów niemal, mieszkańców przede wszystkim z okolic Suchowoli, dziewcząt i młodzieńców okresu okupacji niemieckiej. Zły los chciał, że zostali wywiezieni z domów rodzinnych, trafili w większości do „bauerów” w Prusach Wschodnich lub innych miejsc pracy przymusowej. Utarło się określać ich wszystkich mianem niewolników III Rzeszy. Z czytanych fragmentów poznaliśmy dramatyczne momenty z życia Adama Skalimowskiego, Ireny Bezubik i kilku innych osób.
Z kolei z najnowszego tomiku wierszy pt. Pielgrzymka codzienna odczytała kilka wierszy o charakterze patriotyczno-religijnym.
Pani Krystyna pracuje obecnie nad biogramami osób wywiezionych na Sybir i ma nadzieję, że w niedługim czasie uda jej się wydać kolejną książkę.
Źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce
opr./WŻ/