• 1
  • 2
  • 3
  • 4

  

poniedziałek, 21 maj 2018 15:00

Białe żagle na sokólskim zalewie [Zdjęcia]

Były to pierwsze zawody wchodzące do cyklu 8 imprez, które przez cały sezon żeglarski będą odbywały się na akwenach naszego województwa (Zalew Sokólski, Jezioro Necko, Jeziora Rajgrodzkie, Jezioro Wigry, Zalew Siemianówka).

W dniach 12 - 13 maja 2018 roku Klub Żeglarski "Żagiel" Sokółka zorganizował i przeprowadził III Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki – edycję Podlaskiej Ligi Żeglarskiej 2018.  Impreza odbyła się na terenie OSiR, nad Zalewem Sokólskim. Regaty zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta w Sokółce, Burmistrzem Sokółki, OSiR w Sokółce oraz dzięki wsparciu partnerów:

GOLDENMARK – dystrybutor złota i srebra, Agromech, LGD Szlak Tatarki Piotr Bujwicki, Invido Production S.A. Łajba Czarter Stefan Nikiciuk, NaCzarter.PL Łukasz Moździerski, Metal Fach, DECATHLON BIAŁYSTOK, Karton Studio, Lody tradycyjne „U Matczaka”, Pub Blues-Rock U Matczaka, Alior Bank, Jaskółka Sp. Z o.o, Serce Dom Rodzinny, Biuro Serwis.

W dniu 12 maja od wczesnych godzin porannych, zaczęły przybywać załogi z: Sokółki ( 4 załogi ) Białegostoku (3 załogi), Augustowa (3 załogi), Michałowa (1 załoga) oraz Suwałk (1 załoga). Zagościła w Sokółce ścisła czołówka Omegowców z województwa podlaskiego.
W sobotę 12 maja od godz. 08:00 rozpoczęto przyjmowanie zgłoszenia do regat. Dla uczestników regat przygotowane były koszulki okolicznościowe. Ogółem w imprezie uczestniczyło 12 jachtów, na których pływało 36 zawodników.
8.30 powołana została komisja i przeprowadziliśmy ważenie jachtów. Kilka Omeg wymagało dowagi.

O godz. 10:00 pod masztem banderowym odbyło się uroczyste otwarcie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz serdecznie przywitał zawodników życząc im udanych startów, przyjemnego pływania i wygranych wyścigów. Przebieg regat był na bieżąco komentowany przybyłym gościom przez Sławomira Sawickiego, który prezentował widzom przybyłe załogi, podstawowe zasady regat oraz sytuację na wodzie. Sędzią Głównym był Michał Kalinowski z Ełku, sekretarzem Antoni Brzezińśki – członek Klubu Żeglarskiego "ŻAGIEL" Sokółka. Start do pierwszego wyścigu odbył się o godzinie 11:30. Regaty zostały rozegrane według Przepisów Regatowych ISAF 2017-2020 oraz przepisami klasowymi jachtów uczestniczących w regatach. Nad bezpieczeństwem regat czuwał na swojej motorówce Jarosław Bajeński w asyście Andrzeja Borowskiego oraz ratownik z OSiR Sokółka. Statkiem komisji regatowej był jacht Bez-Cztery pod dowództwem Antoniego Brzezińskiego. Regaty zaszczycili swoją obecnością dziennikarze z lokalnych mediów. Dodatkowo była możliwość śledzenia regat on-line poprzez kamery, które obejmowały większą część trasy regat.

Pierwszego dnia rozegrano sześć wyścigów. Pogoda była doskonała. Siła wiatru od 2 do 3 w skali Beauforta. Zawodnicy zacięcie rywalizowali o zajęcie jak najlepszej pozycji na starcie, więc nie obyło się bez falstartów. Po zakończeniu pierwszego dnia regat uczestnikom przygotowano posiłek regeneracyjny oraz kawę i herbatę. O godzinie 17-tej na scenie wystąpił Rodzina Panowów wraz z Andrzejem z mocną dawką szant. Następnie  o godzinie 19-stej rozgrzewał publikę formacja szantowa Stary Port Białystok. Widownia bawiła się świetnie, były wspólne śpiewy i tańce. Dzień zakończyliśmy biesiadą żeglarską z poczęstunkiem oraz wspólnym szantowaniem :) . Podczas wieczornej części regat zintegrowali się uczestnicy regat, członkowie Klubu wraz z rodzinami oraz przyjaciele z Sokółki.

W niedzielę 13 maja o godzinie 10:00 przy pięknej słonecznej pogodzie, zaczęliśmy kolejne wyścigi. W tym dniu dominowały emocje i chęć zwycięstwa. Pierwszy bieg był memoriałem Zbigniewa Czarnieckiego, jednego z założycieli Klubu Żeglarskiego "ŻAGIEL" Sokółka, wspaniałego żeglarza, który odszedł na wieczną wachtę. Za ten wyścig załoga, która uplasowała się na pierwszym miejscu otrzymała pamiątkową statuetkę oraz nagrody – bieg był liczony do ogólnej punktacji regat.
Zwycięzcy memoriału Zbigniewa Czarnieckiego:
POL110 Superkoszyk.PL – Daniel Sokołowski, Mieszko Mórawski, Piotr Inglot
O godz. 14:00 odbyło się uroczyste zakończenie regat. Komandor Klubu Ryszard Bronowicz wraz z Panią Burmistrz Ewą Kulikowską oraz sędzią głównym wręczali uśmiechniętym załogom puchary i dyplomy. Wszyscy uczestnicy regat, dzięki sponsorom, otrzymali nagrody.

Miejsca żeglarzy z Sokółki:
A-037 - Wojciech Dziurdź, Katarzyna Czarniecka, Adam Dziurdź - 2 miejsce
Biała Perła - Przemysław Brzeziński, Przemysław Lewosz, Paweł Bronowicz - 8 miejsce
Elm@ - Marek Lewosz, Daniel Wadejko, przyjaciel klubu - 10 miejsce
Czarna Perła - Piotr Kułak, Karolina Bronowicz, Mirosław Panow - 12 miejsce, ta załoga została wyróżniona nagrodą fair play za udostępnienie swojego jachtu żeglarzom z Augustowa, którzy pierwszego dnia złamali maszt. 

Zawodnicy podziękowali brawami organizatorom oraz sędziemu za sprawne i fachowe przeprowadzenie regat. Komandor Klubu podziękował zawodnikom za przybycie i uczestnictwo w regatach.  Zaprosił także na kolejne regaty. Pozostało tylko dobre wspomnienie i duma, że członkowie sokólskiego Klubu podołali tak trudnemu wyzwaniu jak organizacja Regat na tak nietypowym akwenie. Do zobaczenia za rok na czwartej edycji Regat o Puchar Burmistrza Sokółki. I prosimy o trzymanie kciuków za żeglarzy walczących w Podlaskiej Lidze Żeglarskiej. Finał już we wrześniu!

AHOJ!

Źródło: Klub Żeglarski "ŻAGIEL" Sokółka

opr./WŻ/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.