Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w zabytkowym meczecie w Kruszynianach, później wierni udali się na wspólną modlitwę na zabytkowe mizary, czyli muzułmański cmentarz na groby swoich bliskich.
Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bobrownikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety i mizary. Na obchody świąt zjeżdżają tam także polscy muzułmanie z innych krajów.
Po uroczystym nabożeństwie w meczecie wierni podzielili się słodkościami, złożyli sobie życzenia i obdarowali się prezentami.
Według tradycji każda muzułmańska rodzina powinna podzielić się po równo z potrzebującymi oraz krewnymi. Tego dnia muzułmanie pozdrawiają się słowami "id Mubarak" lub "Bajram", czyli wesołych świąt.
Jednym z tradycyjnych tatarskich deserów jest Bakława, inaczej także baklawa. Jest to deser rozpowszechniony w kuchni tureckiej, perskiej, ormiańskiej, greckiej, bułgarskiej i innych bałkańskich.
Klasyczną bakławę przygotowuje się z ciasta listkowego – zwanego niekiedy korą (bałkańska nazwa) lub ciastem filo (grecka nazwa) – przełożonego warstwami pokrojonych orzechów (włoskich lub migdałów) z cukrem lub miodem. Całość zapieka się. Po zapieczeniu kroi w romby, trójkąty, kwadraty i inne formy, a następnie polewa lukrem lub syropem zrobionym z wody, cukru i soku cytrynowego. Górę posypuje się zmiażdżonymi, niesolonymi orzeszkami pistacjowymi.
/WŻ,TV/