• 1
  • 2
  • 3
  • 4

 

 

wtorek, 03 lipiec 2018 10:00

Nie zapomnij złożyć wniosku na wyprawkę dla swojego dziecka

Dobry start. Rodzice złożyli już ponad 100 tys. wniosków o 300 zł dodatku szkolnego. AKTUALIZACJA.

Wnioski należy składać od dnia 1 sierpnia 2018 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania. 

Wpłynęło już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę świadczenia „Dobry start”; MRPiPS ostrzega przed oszustami mogącymi próbować przejąć nasze pieniądze.

Rządowy program „Dobry start” to 300 zł wyprawki dla dziecka rozpoczynającego rok szkolny (do ukończenia 20 roku życia; dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24 roku życia). Przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia ruszyło 1 lipca i jak podaje resort rodziny – do poniedziałku rano wpłynęło ich już ponad 100 tys.

„Uważaj, by dobry start nie padł łupem oszustów!” – przestrzega Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i przypomina jak nie dać się zwieść osobom podszywającym się pod instytucje realizujące świadczenie.

Resort przypomina, że aby usprawnić i przyspieszyć proces wypłaty 300 zł świadczenia zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnych. Będą one wydawane jedynie w przypadku odmowy przyznania świadczenia, a także w sprawach nienależnie pobranych świadczeń.

Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne – jak zapewnia resort - nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”.

Warto mieć świadomość, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości. Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie dobry start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link – podkreśla resort rodziny.

W lipcu wnioski o świadczenie „Dobry start” przyjmowane są wyłącznie przez internet. Rodzice mają dwie drogi – poprzez portal empatia.mrpips.gov.pl (w pierwszym dniu składania wniosków z portalu skorzystało ok. 10 proc. wnioskujących) lub przez bankowość elektroniczną.

Od 1 sierpnia w gminach (urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej) przyjmowane będą wnioski papierowe. Ostateczny termin ubiegania się o świadczenie to 30 listopada.
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Z danych MRPiPS wynika, że wyprawka szkolna trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

 

Źródło: kurier.pap.pl

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.