Można nie wierzyć we wróżby, przesądy i zabobony. Nie ma jednak chyba nikogo, kto w taki dzień jak dzisiejszy, nie pomyśli choć przez chwilę, czy aby nie powinien uważać na pecha nieco bardziej niż zwykle.
Skąd jednak się wzięły przesądy o rzekomo pechowym piątku 13? Tradycje sięgają już czasów przedchrześcijańskich. Liczba trzynaście występuje zaraz po dwunastce, która symbolizowała szczęście, a jak wiadomo - po szczęściu zawsze spotyka nas pech.
Ma to odzwierciedlenie w starożytnej kulturze żydowskiej, to trzynastego dnia miesiąca sporządzono list Hamana, który wzywał do zgładzenia wszystkich Żydów zamieszkujących Persję. Żydzi odpowiedzieli odwetem również 13.
Od tamtego czasu trzynastka symbolizuje śmierć i katastrofę.
Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny.
Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.
Źródło info. :gliwice.naszemiasto.pl
Zdjęcie: koty.pl
opr./PM/