Wniosek UTW w Sokółce na realizację mikrograntu w ramach Programu Regrantingowego "Dbamy o drzewa 2-inicjatywy społeczne" uzyskał akceptację Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku.
17 lipca 2018 rozpoczęliśmy realizację projektu "Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce ambasadorem starych drzew” wycieczką do miejscowości naszej gminy, w których znajdują się drzewa- pomniki przyrody.
Informacji o ich usytuowaniu oraz wieku udzielił nam Pan Janusz Sawicki z Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Sokółce. Byliśmy ciekawi jak wygląda prawie 500 letni dąb w Dworzysku, ponad 200 letnie lipy w Gilbowszczyźnie, czy równa wiekiem sosna w Starej Kamionce.
Wyruszyliśmy w podróż w strugach deszczu. Mówi się, że nie ma złej pogody tylko ubrania niestosowne, ale jedna z pań zdążyła w ostatniej chwili zakupić kalosze w pobliskim sklepie.
Miejsca na planie a w rzeczywistości to dwa różne miejsca. W ich odnalezieniu pomógł nam Pan Janusz Auchimik z Leśnictwa w Lipinie. Nie mniej pomocny był kierowca wynajętego busa, dawniej docierający do małych miejscowości autobusem PKS Pan Mikołaj Czechowicz.
Można powiedzieć, że zna je jak własną kieszeń. Odważnym deszcz nie przeszkadzał w przedzieraniu się przez wysokie trawy i leśne chaszcze, w robieniu zdjęć.
Potem niebo przejaśniło się ,cieszyliśmy się świeżym powietrzem i widokami pięknej podlaskiej natury.
Ścieżki wskazał i przekazał dokumenty dotyczące Dębu Wolności na plantach, drzew w alejce do Kościoła Św. Antoniego i na cmentarz grzebalny Pan Marian Biziuk, jeden z najstarszych członków naszego stowarzyszenia.
Kolejne działanie to wydanie fotoksiążki ze zdjęciami i zorganizowanie we współpracy z Biblioteką Publiczną w Sokółce wystawy zdjęć starych drzew oraz drzew –pomników przyrody.
Pomoc w tych działaniach oferuje Pan Krzysztof Frejus nasz członek honorowy. Cieszy nas fakt, że napotkaliśmy wiele osób, które zaoferowały bezinteresowna pomoc i zrozumienie.
opr./PM/