Ze względu na postęp technologiczny niektóre zawody znikną z rynku pracy. Dynamika rozwoju cywilizacyjnego wymaga zmian i edukacyjnych, i w podejściu do zarobkowania. Wiele z tradycyjnych zawodów, ciągle funkcjonujących, jest zagrożonych. Na szczęście pojawiają się nowe – z dużymi szansami na rozwój.
Bibliotekarz, zawód bibliotekarza jest zagrożony nie tylko przez robotyzację. Książki są coraz tańsze, poza tym coraz więcej czytelników korzysta z elektronicznych czytników. Niestety, Polacy nie lubią też czytać książek. Czytelnictwo ciągle spada.
Doradca klienta w banku, szybki rozwój technologiczny bardzo wpływa na sektor bankowy. Bloomberg podaje, że w ciągu 5 lat zatrudnienie w bankach może spaść nawet o 30%. Sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić wielu bankowców.
Recepcjonista, zawód recepcjonisty jest prosty i nie wymaga większych umiejętności. Specjaliści przewidują, że z tego powodu szybko zniknie z rynku pracy. Recepcjonista może być z powodzeniem zastąpiony przez robota.
Maszyniści kolejowi, ryzyko automatyzacji zawodu dotyczy też maszynistów pociągów. Komputery mogą sobie lepiej poradzić z prowadzenie ciężkich maszyn. To samo dotyczy m.in. dyżurnych ruchu. Prawdopodobieństwo automatyzacji zawodów maszynisty (w ciągu najbliższych 20 lat) wynosi 87%.
Urzędnik, zgodnie z wynikami badania WISE zawodem zagrożonym jest, też zawód urzędniczy. Pracownicy administracji mogą pożegnać się z pracą w głównej mierze przez rozszerzenie usługi online. Coraz więcej wniosków/podań można składać przez internet. Także poczta elektroniczna zyskuje na popularności-testuje się właśnie przesyłanie listów urzędowych online.
Ekspedient/kasjer, samoobsługowe kasy z roku na rok zyskują na popularności. Pojawiły się nawet w McDonaldzie. Wielu kupujących chwali automaty do kasowania za szybkość robienia zakupów.
Telemarketer, z badania "Artificial Intelligence is Here" przeprowadzonego przez firmę HubSpot dowiadujemy się, że roboty mogą łatwo zastąpić zawody związane z obsługą klienta. Prawdopodobieństwo, że telemarketerzy zostaną, zastąpieni przez sztuczną inteligencję wynosi 99%.
Robotnicy w przetwórstwie spożywczym, badanie Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych dowodzi, że robotnicy zatrudnieni w przetwórstwie spożywczym niedługo pożegnają się z pracą. Prawdopodobieństwo, że tego typu praca przestanie się opłacać, wynosi 99%.
Do zawodów zagrożonych należy zaliczyć przede wszystkim prace proste, polegające na powtarzaniu określonych czynności. Tego typu profesje łatwo zautomatyzować. O pracę na określonym stanowisku może być jednak trudno nie tylko przez wzgląd na coraz bardziej skomplikowaną maszynerię mogącą zastąpić ludzką pracę. Niektóre zawody po prostu przestają mieć rację bytu. Wiele czynności, jak np. złożenie wniosków do urzędów można wykonywać online. Zawodem zagrożonym wydaje się także bibliotekarz. Jak podkreślają eksperci, czytelnictwo w Polsce spada. Poza tym wiele książek wydawanych jest w wygodnej, elektronicznej formie.
źródło: wspolczesna.pl
zdjęcie poglądowe: archistacja.pl
opr./WŻ/