środa, 08 sierpień 2018 15:00

Nadmierne promieniowanie UV i UVB [Zdjęcie]

Najbardziej narażone są osoby, które mają jasną karnację, dużo znamion i spędzają sporo czasu na słońcu, a także te, u których w rodzinie były zachorowania na raka.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce przypomina o skutkach zdrowotnych wynikających z nadmiernego promieniowania ultrafioletowego.

W okresie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na długie przebywanie w zasięgu promieni słonecznych, które są głównym źródłem promieniowania UV. W Polsce najsilniejsze promieniowanie występuje latem w godzinach południowych. Niewielka ilość promieniowania UV jest korzystna dla zdrowia, pełni zasadnicza rolę w produkcji witaminy D. Jednak zbyt długa ekspozycja w zasięgu promieniowania UV może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że około 60 000 ludzi rocznie umiera na choroby wywołane przez promieniowanie słoneczne. Bezpośrednimi konsekwencjami mogą być: rak skóry, w tym także czerniak złośliwy, rak rogówki lub spojówki, katarakta, czyli choroba powodująca zmętnienie soczewki i prowadząca często do ślepoty, poparzenia skóry, uaktywnienie się wirusa typu herpes (powodującego m. in. opryszczkę) oraz przyspieszone starzenia się skóry.

Pierwszy, najszybciej zauważalny efekt oparzenia słonecznego to pojawienie się rumienia czyli zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie skóry w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu bez zabezpieczenia. Jest to efekt reakcji rumieniotwórczej, która polega na rozszerzeniu się naczyń krwionośnych.

Istnieją takie substancje chemiczne zawarte np. w kosmetykach oraz leki lub zioła, które same w sobie nie posiadają żadnych właściwości, które by mogły niekorzystnie oddziaływać na skórę, jednak pod wpływem promieniowania UV powodują niekorzystne reakcje skórne. Są to właśnie tzw. reakcje fotouczulające, które przejawiają się stanami zapalnymi skóry, jej zwiększoną wrażliwością, zaczerwienieniem, może też pojawić się wysypka alergiczna lub przebarwienia skóry.

Rak skóry to najpoważniejszy niekorzystny efekt działania promieniowania UV. Zbyt częsty i intensywny pobyt na słońcu bez zabezpieczenia się skutecznymi kremami ochronnymi, także i częste korzystanie z solarium może się przyczynić do zwiększenia groźby pojawienia się po latach raka skóry, którego najgorszą odmianą jest rak złośliwy zwany czerniakiem. Jest bardzo groźny, może zabić w kilka miesięcy. Najbardziej narażone są osoby, które mają jasną karnację, dużo znamion i spędzają sporo czasu na słońcu, a także te, u których w rodzinie były zachorowania na raka.

Promieniowania ultrafioletowego nie da się zobaczyć, poczuć, dlatego bardzo ważny jest pomiar i ustalenie jego siły dla określonych miejsc. Trzeba pamiętać, że obok niezależnych od nas czynników, które powodują zagrożenie dla zdrowia jest szereg takich, o których tylko my decydujemy. Powzięte przez nas odpowiednie środki zmniejszają ryzyko zachorowań na raka skóry, np. ograniczenie aktywności na powietrzu podczas dużego nasłonecznienia, noszenie ubrań ochronnych, bawełnianych, ochrona szyi, twarzy, oczu oraz używanie kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej.

zdjęcie poglądowe: poradnikzdrowie.pl
źródło: psse.sokolka.com

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv