• 1
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 776.


 

poniedziałek, 13 sierpień 2018 16:00

Już dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

Osoby leworęczne stanowią około 8-15% z całej ludności na świecie.

Większość ludzi, natura tak stworzyła, że chętniej i łatwiej posługują się prawą ręką. W Polsce osoby leworęczne to ok. 8% ludności. 

Wśród światowych sław, leworęczni są m.in. Barack Obama, Angelina Jolie, Książe William, Bill Gates, Robert De Niro, Tom Cruise, Justin Bieber, Lady Gaga, Eminem, Jim Carrey, Julia Roberts. Polskie, leworęczne gwiazdy to m.in. Joanna Brodzik, Andrzej Wajda, Jerzy Pilch, Katarzyna Glinka, Krzysztof Penderecki.

Jeszcze w latach siedemdziesiątych, uważano za wadę i tępiono mańkuctwo. Niestety, bardzo źle wpływało to na leworękie dzieci, zniechęcało do pisania czy zajęć manualnych.
Na szczęście, obecnie wiadome jest że leworęczność w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój.
Osoby leworęczne mają odwróconą funkcjonalność rąk, co jest związane z dominująca aktywnością prawej półkuli mózgowej, a przy tym samym skutkuje też lepszą sprawnością lewej części ciała.
W żaden sposób nie czyni to ich gorszymi, lecz potwierdza niesamowitość ludzkiego organizmu.
Wbrew utartym przekonaniom, że “prawe” jest lepsze od “lewego”, co ma swoje odbicie w powiedzeniach takich jak “człowiek prawy”, “iść prawą drogą”, “być czyjąś prawą ręką” czy negatywnych: “wstać lewą nogą”, “załatwić coś na lewo”, “mieć dwie lewe ręce”.  

Co ciekawe, obecnie naukowcy prowadzący badania nad fenomenem leworęczności, dopatrują się u osób leworęcznych większych zdolności w poszczególnych dziedzinach.
Podobno lepiej radzą sobie z przyswajaniem języków obcych, częściej są uzdolnieni muzycznie i plastycznie, mają dobry refleks, nie mają trudności z geometrią, lepiej oceniają odległości.
Wśród geniuszy matematycznych, można znaleźć duży odsetek leworęcznych. Niektórzy dopatrują się nieprzypadkowości w tym, że tylko dwóch prezydentów USA nie było leworęcznych.
W 2007 roku, zostały przeprowadzone badania ukazujące, że mężczyźni leworęczni z wyższym wykształceniem, są o 26% zamożniejsi od praworęcznych. Dużo leworęcznych osób to bliźnięta, lecz rzadko kiedy obydwoje z nich.

W świecie ludzi praworęcznych nieraz trudno jest mańkutom. Wiele sprzętów codziennego użytku jest przystosowanych do praworękich.
Osoby leworęczne, nieraz zmuszone są do przystosowania się do urządzeń zaprojektowanych dla praworęcznych.
Na co dzień, osoby leworęczne mogą mieć problem z pisaniem wiecznym piórem, używaniem temperówki, myszki, klawiatury, obieraczki, nożyczek.
Jednakże, na rynku, sukcesywnie pojawia się coraz więcej produktów stworzonych dla leworęcznych osób- gitary, kubki, klawiatury, myszki, meble, aparaty fotograficzne, kamery, maszyny do szycia, piły, zegarki.
W Polsce istnieją już sklepy z asortymentem dla leworęcznych. Właśnie z inicjatywy klientów takiego sklepu w Wielkiej Brytanii, powstał Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych, który na wyspach jest obchodzony od 1992 roku, natomiast w Polsce od 2006.

Źródło: Kalendarz świąt nietypowych kalbi

opr./PM/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv