Święto kościelne, obchodzone 15 sierpnia, a zarazem dzień ustawowo wolny od pracy.
Dzień ten upamiętnia wzięcie ciała i duszy Maryi do nieba po jej śmierci. Jest to dogmat uznawany w kościele katolickim, w Piśmie Świętym nie ma wzmianek o tym wydarzeniu.
Oficjalne wpisanie go do konstytucji apostolskiej miało miejsce w 1950 roku. Jako że w wielu krajach europejskich czci się Maryję jako patronkę ziemi i roślinności, dzień 15 sierpnia nazywany jest w Polsce często Świętem Matki Boskiej Zielnej (a w Czechach - Korzennej).
Stąd dawniej bardzo popularny, obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie.
Co roku najważniejsze uroczystości kościelne organizowane w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje wniebowzięcia. W kościele katolickim, zwłaszcza w Polsce, kult maryjny jest bardzo żywy.
Dlatego wiele osób z całego kraju na początku sierpnia wybiera się również w pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – by dotrzeć do celu właśnie na obchody 15 sierpnia.
Cerkiew prawosławna obchodzi podobne święto pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy. Z kolei protestanci sprzeciwiają się jakimkolwiek uroczystościom, powołując się na całkowity brak informacji o tym wydarzeniu w Piśmie Świętym.
Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego.
Źródło: kalendarz kalbi
opr./PM/