• 1

  


 

środa, 22 sierpień 2018 14:00

Grodzisko obronne na środku pastwiska w Jatwiezi Dużej [Film]

Archeolodzy od kilku dni sprawdzają ślady najstarszego osadnictwa w Polsce.

W miejscowości Jatwieź Duża w gminie Suchowola archeolodzy natrafili na grodzisko obronne z 7 lub 8 wieku przed naszą erą, należące do kultury łużyckiej. To pierwszy taki obiekt w strefie Podlasia o charakterze obronnym i to z epoki brązu

Osada obronna mógła stanowić element większego kompleksu lokalnego. Grodzisko ma około 70-80 metrów średnicy, wokół którego rozciągały się wały i fosa. Na terenie naszego powiatu zostały zidentyfikowane 3 lub 4 takie grodziska.

Na trop tego zabytku wpadli archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego. 

Archeolodzy prowadzą aktualnie tzw. rozpoznanie sondażowe. Sprawdzają chronologię, strukturę, wały i fosy, które pochodzą z epoki brązu.

W wykopalisku zostały znalezione fragmenty rozbitych naczyń, narzędzia krzemienne, próbki węgla drzewnego, które posłużą do dalszych analiz.

Teren po zakończeniu prac archeologicznych zostanie doprowadzony do stanu pierwotnego, a znalezione zabytki zostaną przeniesione do Działu Archeologii w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Tu znajdą Państwo relację tvn24 KLIKNIJ TU

Jest to najprawdopodobniej najstarsze grodzisko jakie zostało odkryte w Polsce. Jednym z obiektów, które możemy już podziwiać jest Gród w Biskupinie. Jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Osada starożytna w Biskupinie została odkryta w 1933 r. przez miejscowe dzieci, które poinformowały o znalezisku nauczyciela miejscowej szkoły wiejskiej, który nagłośnił znalezisko-Walentego Szwajcera. O odkryciu wystających z wody drewnianych bali, powiadomił on prof. Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Badania wykopaliskowe zostały zainicjowane w roku 1934 i kontynuowane były do wybuchu II wojny światowej. W czasie wojny, w latach 1939-1942, specjalny niemiecki oddział SS-Ausgrabung Urstätt, pod dowództwem Hauptsturmführera Prof. Dr Hansa Schleifa prowadził wykopaliska na terenie osady biskupińskiej, w celu wykazania jej pragermańskości. Ponieważ niemieckie badania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, okupant postanowił zlikwidować stanowisko archeologiczne, poprzez zasypanie go piaskiem. Efektem tych działań było to, że część odsłoniętych przed wojną znalezisk nie nadawała się do ponownej ekspozycji. Po wojnie polscy archeolodzy, pod kierunkiem Zdzisława Rajewskiego, wznowili badania i kontynuowali je do roku 1974. Ogółem przebadano ok. 3/4 powierzchni osady.

Już wkrótce opublikujemy film.

/WŻ, TV/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv