piątek, 31 sierpień 2018 08:02

Minutą ciszy i syrenami uczcimy dzień 1 września

Syreny alarmowe upamiętnią 79 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu 1 września 2018 r., jednostki samorządu terytorialnego na terenie całego województwa uruchomią syreny alarmowe dla upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. 

Z tej okazji każdego roku w naszym mieście przedstawiciele szkól i władz w Sokółce o godz. 12:00 złożą kwiaty pod Pomnikiem Wolności.

1 września 1939 przyjmuje się za datę rozpoczęcia II wojny światowej. Uczestniczyło w niej 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków, zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając tym samym II wojnę światową o godz. 4.45 pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte.

W przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, na naradzie dowódców, Adolf Hitler powiedział: Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem. Decyzja musi być natychmiastowa ze względu na porę roku. Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni!

Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.

Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną, której celem miało być przełamanie polskiej obrony, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił przeciwnika. Wojska niemieckie miały przeprowadzić koncentryczne uderzenie ze Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego w kierunku Warszawy. Niemieckie plany zakładały osiągnięcie w ciągu tygodnia linii Narwi, Wisły oraz Sanu i zniszczenia armii polskiej. Sytuację militarną Polski pogarszała długość granicy z Niemcami, która po zajęciu przez III Rzeszę Moraw i wkroczeniu niemieckich wojsk na Słowację liczyła ok. 1600 km. Umożliwiało to zaatakowanie Polski z zachodu, północy i południa.

Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania.

Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv