Co roku 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Obchody tego święta mają na celu zmienić stosunek ludzi do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to także istota żywa. Podczas obchodów zwraca się również uwagę na los bezdomnych zwierząt, warunki bytowe w schroniskach, nielegalne hodowle psów szkolonych do walk, a także znęcanie się nad zwierzętami.
W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 roku.
Jak wspomóc zwierzęta?
Każdy z nas może pomagać zwierzętom – mogą być to zarówno małe rzeczy, jak i większe. Tylko od naszego zaangażowania, motywacji, chęci do działania zależy, w jakim świecie zarówno my, jak i zwierzęta będziemy żyć.
Przede wszystkim zachęcamy do odwiedzenia sokólskiego schroniska. Widok biednych kotów i psów na pewno wzbudzi w każdym choć trochę zrozumienia i współczucia. W schronisku aktualnie przebywa ponad 100 zwierząt, które czekają na dom, a taki może dać każdy z nas. Warto również nieść pomoc w postaci karmy lub innego pożywienia. Nadchodzi zima, a zwierzakom przydadzą się też stare koce, maty czy też kołdry. Wielu z nich czeka też na wsparcie finansowe, ze względu na swój stan zdrowia. Potrzebują rehabilitacji i leczenia, a to wszystko kosztuje.
Na naszej stronie co tydzień w weekend publikujemy posty z serii "Zaadoptuj mnie", w których przedstawiamy podopiecznych schroniska oraz zachęcamy do ich adopcji.
Poniżej przedstawiamy Państwu 10 rzeczy, które każdy z nas może zrobić, by sprawić, że świat stanie się lepszym miejscem dla zwierząt:
1. Reaguj, gdy widzisz zwierzę potrzebujące pomocy, bez względu na to, jakiego jest gatunku – gdy widzisz zwierzę ranne, poturbowane, osowiałe – zabierz je do weterynarza i skontaktuj się z najbliższą organizacją prozwierzęcą.
2. Reaguj, gdy widzisz przemoc wobec zwierzęcia – zadzwoń na policję, zgłoś się do najbliższej organizacji prozwierzęcej, nagraj sytuację na komórkę, uratuj zwierzę z rąk oprawcy. Dowiedz się jak – pobierz ebook.
3. Otaczaj opieką zwierzęta bezdomne i wolno żyjące – wystaw miskę z wodą i jedzeniem dla ptaków, jeży, łasic, kun czy kotów. Bez Twojej pomocy latem zwierzęta mogą umrzeć z odwodnienia, a zimą zamarznąć. Zapewnij okolicznym kotom, jeżom i ptakom schronienie, zwłaszcza niezbędne jest to jesienią i zimą – sam/sama możesz wykonać domek lub karmnik.
4. Sterylizuj swoje zwierzęta, nie pozwól by multiplikowały bezdomność!
5. Adoptuj, a nie kupuj – w organizacjach pozarządowych i schroniskach na dobry dom czeka wiele zwierząt!
6. Nie kupuj rzeczy wyprodukowanych ze zwierząt – jedzenia, ubrania, obuwia, dodatków do ubrania, czy testowanych na nich – detergentów, kosmetyków. Kupując konkretną rzecz zawsze sprawdzaj, z czego jest zrobiona, by nie wspierać wykorzystywania zwierząt.
7. Nie kupuj produktów zawierających olej palmowy. Jest wytwarzany z roślin, ale jego produkcja wiąże się nierozerwalnie z zabijaniem oraz krzywdzeniem ludzi i innych zwierząt.
8. Wspieraj lokalne schroniska. -
9. Wspieraj inicjatywy i organizacje prozwierzęce – przekazuj darowiznę i 1% podatku, promuj wydarzenia, organizuj zbiórki pieniężne i materialne, każda pomoc jest na wagę złota!
10. Zostań wolontariuszem/szką organizacji lub inicjatywy prozwierzęcej i pomagaj zwierzętom.
/PM/