2-4 października 2018 roku uczniowie ZSR w Sokółce wyjechali na trzydniową wycieczkę.
Pierwszym etapem podróży była Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. Zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskich –powstałe ok. 1175 roku za czasów Mieszka III Starego i będących jednym z najcenniejszych zabytków zarówno w Gnieźnie, jak i całym naszym kraju.
Kolejnym krokiem była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zobaczyliśmy ekspozycję „Początki państwa polskiego” poświęconą historii polskiego średniowiecza. Specyfika tej odsłony polega na przedstawieniu tematu początków państwa polskiego z perspektywy trzech haseł: Państwo, Źródło, Kultura. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej.
Drugiego dnia młodzież zwiedzała Poznań. Na początku odwiedziliśmy poznańską palmiarnię. Jest to jeden z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Jej unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. W akwarium obejrzeliśmy wiele gatunków ryb z różnych stron świata oraz kilkadziesiąt gatunków roślin wodnych.
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Gastro uczniowie zapoznali się z największą w Polsce areną prezentacji ofert producentów i dystrybutorów sprzętu oraz wyposażenia dedykowanego sektorowi HoReCa. Program wydarzeń specjalnych był niezwykle bogaty: młodzi adepci sztuki kulinarnej obserwowali widowiskowe pokazy kulinarne, w tym finał Kulinarnego Pucharu Polski.
Trzeciego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury.
W muzeum Wojska Wielkopolskiego zobaczyliśmy wystawę „Pod znakiem orła białego…”. Wielkopolska, Śląsk, Pomorze – drogi do niepodległości, 1918–2018
Wystawa upamiętnia działania Wielkopolan na rzecz odzyskania niepodległości. Przypomina wydarzenia zbrojne i pracę organiczną, które podtrzymywały polskość na terenie zaboru pruskiego. Pokazano wysiłek, który podjęto na rzecz zniesienia zaboru pruskiego w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919, pomocy w plebiscytach na Śląsku, Warmii i Mazurach, udziału Wielkopolan w powstaniach śląskich i przejęciu Pomorza Gdańskiego.
Wystawa ze zbiorów własnych, których nie można obejrzeć na ekspozycji stałej Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Zaprezentowane są m.in. znaki wojskowe i kombatanckie, broń, mundury, fotografie, druki okolicznościowe, pocztówki, przedmioty o charakterze pamiątkowym itp.
Na koniec młodzież zwiedziła Bazylikę Świętej Trójcy w Strzelnie. W bazylice uczniowie obejrzeli relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego i krucyfiks Chrystusa Ukrzyżowanego z ok. 1361 roku. Młodzież zwiedziła również Rotundę Św. Prokopa – jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce. Przewodnik pan Damian Rybak opowiedział im legendę związaną z tą świątynią. Za sprawą świętego, od lat osiemdziesiątych przyjeżdża tu wiele panien, prosząc o męża. Wystarczy do grobowca wrzucić pieniążek i powiedzieć zaklęcie: „Święty Prokopie, daj nam po chłopie, może być kulawy, o jednym oku byle w tym roku”. Okazało się, że w tym roku na naszej wycieczce było kilka panien chętnych do zamążpójścia.
Źródło: ZSR w Sokółce
opr./PM/