Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz trzecich klas gimnazjum w Dąbrowie Białostockiej odwiedzili Uniwersytet Warszawski.
Młodzież naszej szkoły została zaproszona przez Towarzystwo Kultury Języka, Instytut Języka Polskiego oraz Fundację Języka Polskiego na wernisaż wystawy pt. „Dialog pokoleń. Słowa ocalone od zapomnienia”.
W ramach spotkania uczniowie uczestniczyli w wykładzie prof. dra hab. Józefa Porayskiego pt. „Co to znaczy mówić i pisać poprawnie?”. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak wygląda wykład na studiach oraz sale w kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego.
Dodatkową atrakcją był pobyt w Centrum Pieniądza NBP, gdzie uczniowie mogli potrzymać w dłoni sztabkę złota oraz wydrukować pieniądz ze swoim nazwiskiem. Ważnym punktem pobytu był wernisaż wystawy pt. „Dialog pokoleń. Słowa ocalone od zapomnienia”, na którym uczniowie mogli dowiedzieć się, co znaczą słowa: „kotlina, mogiłki, pedałówka, sójki, skwaroda”.
Było nam niezmiernie miło, gdy na wystawie zobaczyliśmy fragmenty opisów słów, wykonane przez dyrektora naszej szkoły.
Niezwykle emocjonującym momentem było pisanie dyktanda, w którym najlepiej wypadły dwie nasze uczennice: Klaudia Nasiadko i Sylwia Sapkowska. Gratulujemy! Dziękujemy Instytutowi Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego za zaproszenie i cenną lekcję języka polskiego.
Tekst i zdjęcia: M. Szymańska
źródło: ZS Dąbrowa Białostocka
opr./WŻ/