×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 776.
poniedziałek, 03 grudzień 2018 12:00

Nowy Krzyż Powstańców w Borsukowiźnie [Zdjęcia]

Mieszkańcy gminy Krynki upamiętnili tych, którzy walczyli za wolność pod mogiłą powstańca.

Rok 2018 jest obchodzony pod hasłem 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W całym kraju, również i w naszej Małej Ojczyźnie świętujemy tę rocznicę. Upamiętniamy tych Synów Ziemi Kryńskiej, którzy podczas zaborów podejmowali trud w walkach Powstań – Listopadowym i Styczniowym,  o wyzwolenie Polski z rąk zaborców.

Społeczeństwo z Krynek i okolic włączyło się czynnie do walki w powstaniu. Wspomnijmy tych Synów Ziemi Kryńskiej, którzy brali udział w walce o wolność.

* Józef Radel, rolnik i kowal z Borsukowizny. Mając 20 lat związał się z ruchem powstańczym na naszych terenach. W swojej kuźni potajemnie wykuwał kosy i piki i szable dla powstańców. Uczestnik bitwy pod Piereciosami. Po przegranej walce wydostał się z okrążenia i ukrywał się w uroczysku leśnym Czerwone bagno i Czortowa Chata koło Sosnowika. Po donosie miejscowego konfidenta został ujęty przez kozaków, osadzony w więzieniu. Skazany na 15 lat zsyłki na Syberię. Po odbyciu kary powrócił do wsi w 1878 roku. Zmarł w 1920r w wieku 77 lat.
* Bazyli Kłusewicz z Lipowego Mostu – za udział w powstaniu torturowany przez Kozaków, jednak nikogo nie wydał.
* Konstanty Radziewicz z Podlipek- uczestnik powstaniaranny koło wsi Nowosiółki uciekł ze szpitala i wrócił do wsi.
Jan Kurcewicz z Krynek – za udział w powstaniu aresztowany i zesłany do smoleńskiej karnej kompanii.
* Władysław Bułatewicz z Lipowego Mostu – oddał powstańcom cały swój majątek, a za udział w ruchu powstańczym zesłany na Sybir.
* Platon Korybut-Daszkiewicz – dziedzic majątku Górka, za udział w powstaniu aresztowany i osadzony w więzieniu w Grodnie, skąd wyszedł po 2 latach ciężko chory.
* Konrad Korybut-Daszkiewicz – ranny w powstaniu dostał się do niewoli. Skazany na karę śmierci, która została zamieniona na dożywotnią zsyłkę na Sybir do kopalni srebra w guberni Tobolskiej.
* Jan Tadeusz de Virion – za pomoc powstańcom wtrącony do więzienia w Grodnie.
* Stanisław de Virion, syn Jana Tadeusza – za pomoc okazaną oddziałom powstańczym wtrącony do więzienia w Grodnie.

Aby okazać wdzięczność tym, którzy walczyli za wolność, mieszkańcy Krynek upamiętnili to miejsce, które jest mogiłą powstańca z 1863 roku. Tym samym jest to dowód pamięci naszej i dla przyszłych pokoleń o historii lokalnej, nam najbliższej. - czytamy na stronie GOK Krynki.

Ogólny koszt renowacji mogiły wyniósł 12 tys. zł, a dotacje w wysokości  8 755,20 zł otrzymano od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Renowacja mogiły polegała na demontażu istniejącego płotka, kotwy oraz istniejącego krzyża, wykonaniu nowego 6 metrowego krzyża z drewna litego zaimpregnowanego ciśnieniowo, wykonaniu chodnika  z płytek z granitu palonego – 5,31 m2, ułożeniu wokół chodnika obrzeży betonowych na podsypce cementowo- piaskowej, wykonaniu ogrodzenia z 8 słupków żelbetowych, kwadratowych i licowanych płytkami granitowymi połączonymi ze sobą łańcuchem z wejściem z przodu oraz wykonaniu tablicy pamiątkowej z oflisa granitowego z napisem.

Źródło: gok-krynki.pl

opr./PM/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv