• 1
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 776.

  


 

poniedziałek, 03 grudzień 2018 11:00

42 interwencje sokólskich strażaków [Film]

Strażacy podsumowali swoje działania w minionym miesiącu.

W minionym miesiącu odnotowano łącznie 42 zdarzenia. To o 4 interwencje więcej niż w listopadzie poprzedniego roku. Strażacy byli wzywani do 24 pożarów, większość bo aż 13 razy paliły się obiekty mieszkalne. W pożarach ranne zostały 2 osoby i dwie straciły życie.
Odnotowano również 2 fałszywe alarmy, jeden złośliwy, a drugi w dobrej wierze.
W ramach miejscowych zagrożeń strażacy działali 16 razy. Na szczęście tylko dwie osoby zostały poszkodowane.

Charakterystyczne zdarzenia w listopadzie:
30 listopada 2018 r. o godz. 16.23 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Chilmony - z informacji wynikało, że w środku mogą znajdować się 2 osoby. Do zdarzenia zadysponowano w I rzucie zastępy GBA i GCBA
z Posterunku w Dąbrowie Białostockiej, GCBA i SHD z JRG Sokółka oraz zastęp GBM z jednostki OSP KSRG  Nowy  Dwór. 

Po  2  minutach  do  Stanowiska  Kierowania  KP  PSP  wpływa  kolejne  zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Grodziszczany, gm. Dąbrowa Białostocka znajdującej się w pobliżu siedziby Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej. W związku z powyższym do zdarzenia przekierowany zostaje jeden zastęp PSP – SKKP kontynuuje dysponowanie kolejnych jednostek OSP do obu zdarzeń.

Po dojechaniu zastępów z Posterunku JRG i OSP Nowy Dwór do miejscowości Chilmony stwierdzono, że pali się całkowicie drewniany budynek mieszkalny kryty blachą –ogniem objęte jest całkowicie wnętrze obiektu, płomienie wydobywają się przez okna i drzwi wejściowe oraz z poddasza.
Ponadto  stwierdzono,  że  pali  się  również  całkowicie  drewniany  budynek  inwentarski  (obora)  kryty eternitem – dach  był  częściowo  zawalony.  Na  miejsce  zdarzenia  samorzutnie  docierali  strażacy z  miejscowej  OSP  Chilmony,  którzy  rozwijali  zasilanie  z  hydrantu  naziemnego  przy  remizie  OSP  w kierunku  pożaru.  Z  informacji  uzyskanych  od  właściciela  obiektów  ustalono,  że  w  środku  budynku mieszkalnego mogą znajdować się 2 starsze osoby. Ustalono również, że w  momencie  wybuchu pożaru mężczyzna znajdował się na zewnątrz obiektu, natomiast żona ewakuowała się z budynku przez okno – w/w osoby nie doznały obrażeń. Działania zastępu PSP w I fazie skupiły się na gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego – zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz podano 2 prądy wody w natarciu na obiekt, w tym do  wnętrza  przez  okna  do  pomieszczenia,  które  wskazano  jako  możliwe  miejsce  przebywania mieszkańców.
Zorganizowano  również  zaopatrzenie  wodne  z  najbliższego  hydrantu  naziemnego. Jednocześnie zastęp OSP podał 2 prądy wody na palące się obiekty od strony posesji. W związku z silnie rozwiniętym  pożarem  kubaturowym  całego  wnętrza  budynku  mieszkalnego  nie  było  możliwości natychmiastowego wejścia do obiektu bez stłumienia ognia i obniżenia temperatury. W trakcie  dalszego rozpoznania ustalono, że nie ma dużego zagrożenia dla sąsiednich budynków.
Po stłumieniu ognia oraz zwiększeniu zasobów ratowniczych na miejscu zdarzenia wprowadzono przez drzwi wejściowe do wnętrza obiektu rotę z PSP z prądem wody w celu przeszukania. Z uwagi na spadające na ratowników elementy stropu oraz zawalającą się konstrukcję dachu – rota została wycofana na zewnątrz. Po zawaleniu się  części  konstrukcji  dachu,  pokrycia  dachowego  i  usunięciu  zagrożenia  dla  ratowników  ponownie wprowadzono rotę do wnętrza obiektu przez wycięty otwór – z uwagi na zablokowane przejścia przez zawaloną konstrukcję ratownicy nie byli w stanie dotrzeć do pomieszczenia, w którym mogły przebywać osoby  poszkodowane.  W  związku  z  powyższym  podjęto  ponowną  próbę  wejścia  przez  drzwi – wprowadzono drugą rotę, która po odgruzowaniu przedsionka w jednym z pomieszczeń odnalazła dwie nieprzytomne  osoby  przywalone elementami  zawalonego  stropu  i  konstrukcji  dachowej.  Z  uwagi  na znaczne zwęglenie ciał odstąpiono od ewakuacji – obecny na miejscu zespół PRM odstąpił również od udzielania pomocy medycznej. Przybyłe na miejsce zdarzenia pozostałe siły i środki podały dodatkowe prądy wody w natarciu na palące się obiekty oraz zorganizowały dodatkowe zaopatrzenie wodne – wodę dowożono z sieci hydrantowej miejscowości Nowy Dwór oraz utworzonego punktu czerpania wody na rzece  Sidra  przy  trasie  Chilmony – Harasimowicze.  Do  zdarzenia zadysponowano również 2 cysterny wodne  z  OSP  Lipsk  i  JRG  4  Białystok.  Dalsze  działania  JOP  polegały  na  dokładnym  przeszukaniu pogorzeliska  oraz  jego  dogaszaniu. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo – śledczych przez Policję i Prokuraturę przystąpiono do rozbiórki elementów konstrukcyjnych obiektu z jednoczesnym dogaszaniem pojawiających  się  zarzewi  ognia. 

Na  miejsce  zdarzenia  przybył  Wójt  Nowego  Dworu  oraz  Zastępca Komendanta  Powiatowego  PSP  w  Sokółce.  W  działaniach  trwających  ponad  7  godzin  udział brało 14 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, JRG 4 Białystok, OSP KSRG Nowy Dwór, Sidra, Kuźnica, Sztabin /powiat augustowski/, OSP Kamienna Stara,  Jaczno) – łącznie  68  strażaków  oraz  Pogotowie  Ratunkowe,  Pogotowie  Energetyczne,  Policja, Prokurator, Zakład Pogrzebowy.

Źródło: http://www.sokolka.straz.bialystok.pl/

Zobacz również:

opr./PM/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv