W minionym miesiącu odnotowano łącznie 42 zdarzenia. To o 4 interwencje więcej niż w listopadzie poprzedniego roku. Strażacy byli wzywani do 24 pożarów, większość bo aż 13 razy paliły się obiekty mieszkalne. W pożarach ranne zostały 2 osoby i dwie straciły życie.
Odnotowano również 2 fałszywe alarmy, jeden złośliwy, a drugi w dobrej wierze.
W ramach miejscowych zagrożeń strażacy działali 16 razy. Na szczęście tylko dwie osoby zostały poszkodowane.
Charakterystyczne zdarzenia w listopadzie:
30 listopada 2018 r. o godz. 16.23 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Chilmony - z informacji wynikało, że w środku mogą znajdować się 2 osoby. Do zdarzenia zadysponowano w I rzucie zastępy GBA i GCBA
z Posterunku w Dąbrowie Białostockiej, GCBA i SHD z JRG Sokółka oraz zastęp GBM z jednostki OSP KSRG Nowy Dwór.
Po 2 minutach do Stanowiska Kierowania KP PSP wpływa kolejne zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Grodziszczany, gm. Dąbrowa Białostocka znajdującej się w pobliżu siedziby Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej. W związku z powyższym do zdarzenia przekierowany zostaje jeden zastęp PSP – SKKP kontynuuje dysponowanie kolejnych jednostek OSP do obu zdarzeń.
Po dojechaniu zastępów z Posterunku JRG i OSP Nowy Dwór do miejscowości Chilmony stwierdzono, że pali się całkowicie drewniany budynek mieszkalny kryty blachą –ogniem objęte jest całkowicie wnętrze obiektu, płomienie wydobywają się przez okna i drzwi wejściowe oraz z poddasza.
Ponadto stwierdzono, że pali się również całkowicie drewniany budynek inwentarski (obora) kryty eternitem – dach był częściowo zawalony. Na miejsce zdarzenia samorzutnie docierali strażacy z miejscowej OSP Chilmony, którzy rozwijali zasilanie z hydrantu naziemnego przy remizie OSP w kierunku pożaru. Z informacji uzyskanych od właściciela obiektów ustalono, że w środku budynku mieszkalnego mogą znajdować się 2 starsze osoby. Ustalono również, że w momencie wybuchu pożaru mężczyzna znajdował się na zewnątrz obiektu, natomiast żona ewakuowała się z budynku przez okno – w/w osoby nie doznały obrażeń. Działania zastępu PSP w I fazie skupiły się na gaszeniu pożaru budynku mieszkalnego – zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz podano 2 prądy wody w natarciu na obiekt, w tym do wnętrza przez okna do pomieszczenia, które wskazano jako możliwe miejsce przebywania mieszkańców.
Zorganizowano również zaopatrzenie wodne z najbliższego hydrantu naziemnego. Jednocześnie zastęp OSP podał 2 prądy wody na palące się obiekty od strony posesji. W związku z silnie rozwiniętym pożarem kubaturowym całego wnętrza budynku mieszkalnego nie było możliwości natychmiastowego wejścia do obiektu bez stłumienia ognia i obniżenia temperatury. W trakcie dalszego rozpoznania ustalono, że nie ma dużego zagrożenia dla sąsiednich budynków.
Po stłumieniu ognia oraz zwiększeniu zasobów ratowniczych na miejscu zdarzenia wprowadzono przez drzwi wejściowe do wnętrza obiektu rotę z PSP z prądem wody w celu przeszukania. Z uwagi na spadające na ratowników elementy stropu oraz zawalającą się konstrukcję dachu – rota została wycofana na zewnątrz. Po zawaleniu się części konstrukcji dachu, pokrycia dachowego i usunięciu zagrożenia dla ratowników ponownie wprowadzono rotę do wnętrza obiektu przez wycięty otwór – z uwagi na zablokowane przejścia przez zawaloną konstrukcję ratownicy nie byli w stanie dotrzeć do pomieszczenia, w którym mogły przebywać osoby poszkodowane. W związku z powyższym podjęto ponowną próbę wejścia przez drzwi – wprowadzono drugą rotę, która po odgruzowaniu przedsionka w jednym z pomieszczeń odnalazła dwie nieprzytomne osoby przywalone elementami zawalonego stropu i konstrukcji dachowej. Z uwagi na znaczne zwęglenie ciał odstąpiono od ewakuacji – obecny na miejscu zespół PRM odstąpił również od udzielania pomocy medycznej. Przybyłe na miejsce zdarzenia pozostałe siły i środki podały dodatkowe prądy wody w natarciu na palące się obiekty oraz zorganizowały dodatkowe zaopatrzenie wodne – wodę dowożono z sieci hydrantowej miejscowości Nowy Dwór oraz utworzonego punktu czerpania wody na rzece Sidra przy trasie Chilmony – Harasimowicze. Do zdarzenia zadysponowano również 2 cysterny wodne z OSP Lipsk i JRG 4 Białystok. Dalsze działania JOP polegały na dokładnym przeszukaniu pogorzeliska oraz jego dogaszaniu. Po wykonaniu czynności dochodzeniowo – śledczych przez Policję i Prokuraturę przystąpiono do rozbiórki elementów konstrukcyjnych obiektu z jednoczesnym dogaszaniem pojawiających się zarzewi ognia.
Na miejsce zdarzenia przybył Wójt Nowego Dworu oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce. W działaniach trwających ponad 7 godzin udział brało 14 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, Posterunek JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, JRG 4 Białystok, OSP KSRG Nowy Dwór, Sidra, Kuźnica, Sztabin /powiat augustowski/, OSP Kamienna Stara, Jaczno) – łącznie 68 strażaków oraz Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Policja, Prokurator, Zakład Pogrzebowy.
Źródło: http://www.sokolka.straz.bialystok.pl/
Zobacz również:
opr./PM/