• 1
  • 2
  • 3
środa, 12 grudzień 2018 14:24

Bernarda Rość wybitna tkaczka z Korycina [Film i Zdjęcia]

Prace artystki są przeważnie zaliczane do dywanów tematycznych, na których można wyczarować wszystko.

Bernarda Rość urodziła się w Korycinie, obecnie mieszka w Szaciłówce. Tkactwa nauczyła się od mamy Marianny Dzieszko, ludowej tkaczki, i do dzisiaj z ogromną pasją kontynuuje rodzinne tradycje tkactwa dwuosnowowego. Już w wieku 15 lat zaczęła wykonywać splotem płóciennym chodniki, worki, płótno, tkaniny przebierane, a potem także kilimy i tkaniny podwójne, które stały się domeną jej twórczości. Jako osiemnastolatka, w 1976 roku, uzyskała tytuł twórczyni ludowej, została też wpisana do Rejestru Twórców Ludowych „Cepelii”. Od roku 1986 należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Bernarda Rość wykonuje dywany o wzornictwie charakterystycznym dla janowskiego ośrodka tkackiego. 

Tkaczka wzory czerpie z wyobraźni, często też inspiruje się najbliższym otoczeniem. Tworzy dywany-obrazy, których tematyką jest życie wsi, tradycyjne zajęcia codzienne, obrzędy (np. wesele, dożynki) i otaczająca ludzi przyroda (dokarmianie zwierząt, grzybobranie, pasieka, miodobranie).

Prace twórczyni cechuje wysoki poziom techniczny oraz doskonała kompozycja, a także ciekawy dobór tematów i kolorystyki. Dzieła Bernardy Rość potwierdzają jej doskonałe opanowanie techniki tkackiej, talent oraz wyrobiony smak estetyczny.

Bernarda Rość swoje tkaniny wykonuje na konkursy, wystawy ale także na zamówienia osób prywatnych. Jej dziełami zainteresowała się m.in. Japonka Izumi Fujita, która zaraziła miłością do janowskich tkanin swoich rodaków i właśnie w „Kraju Kwitnącej Wiśni” organizuje wystawy podlaskich tkanin.

Prace artystki eksponowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Białymstoku, Warszawie,  Lublinie, Toruniu, Krakowie, Kijowie, Sofii, a nawet w Japonii. jej prace znalazły trwałe miejsce  w zbiorach muzealnych-Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

 

/WŻ,TV/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.