• 1
  • 2
  • 3
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 776.

Filmy

Exit

KAMERY IP

Exit
piątek, 04 styczeń 2019 18:00

Danuta Radulska ze stypendium ministra [Zdjęcia]

Utalentowana tkaczka z Janowa, dzięki wsparciu finansowemu będzie realizować swoje marzenia.

Uznana podlaska tkaczka, pani Danuta Radulska z Janowa, otrzymała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki wsparciu finansowemu będzie mogła zrealizować swój projekt – stworzy kolekcję  ośmiu tkanin dwuosnowowych, z których część powstanie z przędzy farbowanej dawnymi metodami, wykorzystującymi barwniki naturalne pochodzące z lokalnych roślin. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, delikatny koloryt, przypominający barwnie kwitnące łąki, pola, bezdroża, które – jak podkreśla pani Danuta – są jej szczególnie bliskie. Wzornictwo tkanin będzie bazowało na regionalnej, podlaskiej tradycji. Powstałe tkaniny zostaną zaprezentowane na wystawie w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Danuta Radulska urodziła się we wsi Chwaszczewo w gminie Sidra. Od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Z techniką dwuosnowową zapoznała  ją w połowie lat 80. XX wieku sąsiadka, uznana tkaczka – Teresa Pryzmont. Dzieła pani Danuty odznaczają się nowymi nawiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym.

Pani Danuta chętnie bierze udział w konkursach tkackich. Jej prace, wielokrotnie uhonorowane głównymi nagrodami, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Znajdują się w galeriach i muzeach w całej Polsce, ale też w Niemczech i Japonii. Twórczyni przez krótki czas tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła „Cepelia”. Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 roku pełni funkcję prezesa.

Prowadzi warsztaty tkackie dla miłośników tej unikalnej techniki. Pracownia pani Danuty znajduje się na szlaku turystycznym Kraina Wątku i Osnowy, stworzonym dwa lata temu z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. WOAK od lat zachowuje i upowszechnia tradycyjne tkactwo w regionie, między innymi poprzez warsztaty, konkursy i eventy artystyczne.

Instytucja stara się przekonać do tego rzemiosła przede wszystkim młodzież, dlatego od lat organizuje w  szkołach i lokalnych domach kultury warsztaty z etno designu, podczas których zachęca do korzystania z dawnych wzorów ludowych zaczerpniętych właśnie z tradycyjnych tkanin. Upowszechnianie wzornictwa, nauka technik – te projekty Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku mają popularyzować tradycyjne tkactwo, ponieważ to ostatni dzwonek, by je zachować.

Obecnie w regionie pracuje już tylko dwanaście tkaczek; znalezienie osób, które nauczą się i przejmą tę sztukę, to konieczność, a pomoc pani Danuty Radulskiej w tym przedsięwzięciu jest nieoceniona.

Pracownia pani Danuty znajduje się pod adresem: Wasilówka Kolonia 19, 16-130 Janów, tel.: 85 721 60 24.

Źródło: www.dwuosnowowa.pl

opr./PM/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.