• 1

  


 

poniedziałek, 21 styczeń 2019 11:00

Rajd śladami Powstańców Styczniowych [Zdjęcia]

Oddali hołd w miejscach powstańczych potyczek.

Rajd dla zmotoryzowanych zorganizowany został przez Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i Stowarzyszenie Motocyklowe Jazda Ducha.

Celem rajdu było uczczenie bohaterskich Powstańców Styczniowych. W rajdzie uczestniczyło 17 osób w różnym wieku. 22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Na Grodzieńszczyźnie, w skład której wchodziła Sokólszczyzna powstanie rozpoczęło się 1 lutego 1863 roku.

Rajd rozpoczęliśmy spod Szkoły Podstawowej nr 3 w Sokółce. To właśnie tutaj znajdowała się w okresie zaborów Szkoła leśna, której wykładowcą był Walery Wróblewski. To właśnie on wyprowadził elewów tej szkoły do powstania i wraz z nimi udał się w okolice Lipowego Mostu na koncentracje oddziałów powstańczych. To tam do powstańczego obozowiska trafiło też wielu Sokólszczan przyprowadzonych przez Wincentego Hościło. W okolicach Zielonego Osiedla na łąkach pod Kamionką Nową spoczął powstaniec Maciej Woronowicz z Wojnowiec rozstrzelany przez Moskali w centrum miasta.

Podczas rajdu odwiedziliśmy górę powstańczą zwaną Szubienica w Kuźnicy, gdzie obecnie znajduje się piękny memoriał Golgota Wschodu upamiętniający nie tylko powstańców styczniowych, ale też mieszkańców ziemi kuźnickiej wywiezionych na Sybir i nieludzką ziemię nie tylko podczas zaborów, ale też podczas sowieckiej okupacji.
Hołd powstańcom oddaliśmy też w Kowalach na powstańczej mogile i Czuprynowie gdzie odbyła się potyczka powstańców z Moskalami i gdzie spoczęli polegli w walce powstańcy.

Opuszczając Ziemię Kuźnicką pełną powstańczych pamiątek, udaliśmy się w okolice Czarnej Białostockiej. To tutaj po przegranej pod Piereciosem (Waliłami) bitwie znalazła się część powstańców i gdzie w okresie od 1 do 17 czerwca 1863 roku powstańcy leczyli rany i przygotowywali się do kolejnych potyczek. Dotarliśmy do miejsca, gdzie było owo obozowisko powstańcze, a na powstańczej mogile przy torach kolejki wąskotorowej zapaliliśmy znicze pamięci.

Na zakończenie rajdu na jej najmłodszych uczestników czekał kulig po Puszczy Knyszyńskiej.

Zapraszamy za rok na kolejny rajd śladami Powstańców Styczniowych, ale już po innej trasie. Odwiedzimy wówczas Szudziałowo, Świdziałówkę, Górany i Waliły oraz inne miejsca na tej trasie.

źródło: Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej i Stowarzyszenie Motocyklowe Jazda Ducha

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv