Tematem spotkania była konieczność zdiagnozowania i zaakcentowania najważniejszych potrzeb podlaskich gmin w aktualizowanej obecnie Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.
Jak wynika z aktualizowanej właśnie Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, dwa obszary wymagają szczególnej interwencji na poziomie kraju i regionów:
- obszary zagrożone trwałą marginalizacją: małe miasta do 20 tys. mieszkańców oraz obszary wiejskie - 54 w naszym województwie;
- miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Spotkanie z przedstawicielami siedmiu takich podlaskich miast miało miejsce 11 lutego.
W poniedziałek przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego diagnozowali problemy terenów wiejskich i miejsko-wiejskich, omawiali potencjały i perspektywy rozwojowe obszarów wiejskich.
- Spotykając się z Wami, prowadzimy już po części nasze konsultacje społeczne z konkretnymi środowiskami, które uznajemy za istotne dla zrównoważonego rozwoju regionu – mówił podczas spotkania Artur Kosicki, marszałek województwa. –To ważne, by przy aktualizowaniu tak ważnych dokumentów dla przyszłości, jakim jest strategia, rozmawiać z pionu samorządu. Zrównoważony rozwój inaczej wygląda z perspektywy rządu, inaczej z samorządu, także gminnego. Chcemy poznać Wasze najważniejsze potrzeby, by móc zacząć działać.
- Jesteśmy reprezentantami wszystkich podlaskich gmin, pełnej różnorodności naszego województwa; mamy wieloletnie doświadczenie w samorządzie, dokładnie znamy potrzeby naszych mieszkańców - mówił przewodniczący związku Grzegorz Jakuć. - Nie ma co ukrywać, że to tej pory z wielu działań Regionalnego Programu Operacyjnego gminy wiejskie były wykluczone. Cieszę się, że jest szansa, by w przyszłej perspektywie to zmienić.
Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, wyjaśniła, jakie wskaźniki w KSRR zdecydowały o wskazaniu 54 obszarów z województwa podlaskiego jako zagrożonych trwałą marginalizacją. To m.in. udział ludności w wieku poprodukcyjnym, saldo wymeldowań i zameldowań na pobyt stały, udział mieszkańców z wykształceniem wyższym, liczba korzystających z pomocy społecznej, PKB na mieszkańca, liczba bezrobotnych czy wysokość dochodów własnych gmin.
Wypracowane rozwiązania znajdą się w projekcie aktualizowanej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego, której szerokie konsultacje społeczne zaplanowane są jeszcze w tym roku.
- Deklarujemy, że jeszcze w marcu przygotujemy stanowisko naszego związku. Będzie to kilka najważniejszych zagadnień, które dotyczą wszystkich gmin i na które powinny się znaleźć fundusze w przyszłym programie regionalnym – zapowiedział przewodniczący Jakuć.
źródło: www.wrotapodlasia.pl
opr./WŻ/