• 1

 
 

czwartek, 04 kwiecień 2019 14:00

„Dzień z misiem o małym rozumku” [Zdjęcia]

Dzieci bardzo chętnie wyruszyły w bajkową podróż.

Pierwszy kwartał 2019 roku, obfitował w wiele ciekawych czytelniczych spotkań w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce. We współpracy z Przedszkolem nr 3 i Świetlicą Środowiskową „Stokrotka” udało się przeprowadzić następujące zajęcia:

W styczniu z okazji obchodzonego Dnia Kubusia Puchatka bibliotekarka  odwiedziła grupę Smerfów z Przedszkola  Nr 3. Dzieci bardzo chętnie wyruszyły w podróż do Stumilowego Lasu, by wraz z jego mieszkańcami przeżyć wspaniałe przygody.
Były: krzyżówka, zagadki, historia powstania Kubusia Puchatka oraz ilustracje przedstawiające oryginalne zabawki Krzysia.

W  kolejnej części spotkania pani bibliotekarka zaprezentowała dzieciom przyniesione książki o przygodach Puchatka i jego przyjaciół. Nie mogło zabraknąć wspólnej lektury.
Przedszkolaczki zmierzyły się z zadaniem plastycznym: wykonały pamiątkową zakładkę do książki z cytatem z książki „Kubuś Puchatek”.  Każde dziecko staranie pokolorowało również bohatera opowieści, a po zebraniu prac utworzona została z nich wystawka w naszej bibliotece.

„Chodź pomaluj mój świat…”
Kolejną inspiracją do zorganizowania zajęć były obchodzone w lutym Walentynki. Z tej okazji Filię nr 2 odwiedziła młodzież ze świetlicy środowiskowej „Stokrotka”. Na początku mieliśmy okazję zapoznać się z rysem historycznym Święta Zakochanych oraz postacią świętego Walentego. Wspomnieliśmy również o symbolach, które towarzyszą temu dniu.
Głównym punktem zajęć było tworzenie zakładek metodą origami (oczywiście z motywem serca) oraz laurek przy użyciu farb i folii bąbelkowej.
W trakcie zajęć młodzież odczytała wiersze o tematyce miłosnej, wielkich, polskich poetów: Adama Mickiewicza, Haliny Poświatowskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Adama Asnyka.

 „Mój mruczący przyjaciel”
17 lutego mieliśmy okazję obchodzić Światowy Dzień Kota. Z tej okazji zorganizowane zostały zajęcia w grupie  „Misiów” z Przedszkola nr 3. W trakcie spotkania dzieci miały okazję porozmawiać na temat zwyczajów kotów oraz o tym jak powinniśmy zajmować się naszymi małymi przyjaciółmi.
Wielką radość sprawiły książki o kociej tematyce przyniesione z biblioteki. Postanowiliśmy przeczytać książkę pt. „Król kot” autorstwa Marty Altes, z pięknymi, kolorowymi ilustracjami. W trakcie zajęć przedszkolaki miały okazję obejrzeć kolekcję pocztówek z kocim motywem oraz zapoznać się z popularnymi, kocimi postaciami z bajek.
Dodatkową atrakcją edukacyjną były obrazki prezentujące mowę ciała kota. Dzieci nauczyły się, jak rozpoznać kota, który jest: zrelaksowany, chętny do zabawy, ostrożny, przerażony czy zły.
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały maski kotów,  które były wspaniałą pamiątką przeprowadzonych zajęć.

 „Przyjaźń na planecie Małego Księcia”.
„Przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela” - miały okazję przekonać się o tym dzieci z grupy Tygrysków z Przedszkola nr 3 w Sokółce. We współpracy z  bibliotekarką Oddziału dla Dzieci Jadwigą Słomą, Filia nr 2 zorganizowała zajęcia ph.: „Przyjaźń na planecie Małego Księcia”.
Głównym tematem spotkania była przyjaźń.  Na początku dzieci wzięły udział w krótkiej pogadance. Następnie rozwiązały bajkową krzyżówkę, wprowadzającą do tematu zajęć.
Dzieci miały okazję obejrzeć wyjątkowe wydania „Małego Księcia”  w wersji dla najmłodszych oraz  wydanie filmowe, z których mogły wysłuchać fragmentu o nawiązywaniu przyjaźni Małego Księcia z Lisem. Panie bibliotekarki były pod wrażeniem uważnego słuchania, którym wykazały się dzieci, bezbłędnie odpowiadając na zadawane pytania.
Podsumowując wspólne rozważania o przyjaźni, zagrano w grę „pajęczyna przyjaźni”. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały „lisie” zakładki, z cytatem z książki, które pięknie pokolorowały.

„Życie to nie teatr”
Spotkaniem pod tym hasłem uczczono Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzimy 27 marca.
Bibliotekę odwiedziła grupa Misiów z Przedszkola Nr 3, wraz z wychowawczynią Małgorzatą Cieszyńską. Po krótkim zapoznaniu się z pracą biblioteki i  z zasadami korzystania z książek dzieci zasiadły w czytelni, gdzie miały okazję obejrzeć teatrzyk Kamishibai, w którym to została przedstawiona „Legenda o Smoku Wawelskim”.  Przedszkolaki bardzo chętnie przypomniały sobie treść legendy, znaną z książek.
 Na przykładzie „Bajki o chorym smoku”  stworzonym przez uczniów klasy II Szkoły Podstawowej w Janowie, panie bibliotekarki pokazały dzieciom, że każde z nich może stać się autorem bajki, wystawionej w teatrze Kamishibai. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały smocze kolorowanki.

Serdecznie dziękujemy wychowawczyniom grup przedszkolnych: Małgorzacie Cieszyńskiej, Katarzynie Jagiełło, Alicji Karawaj, Marcie Olechno oraz wychowawczyni świetlicy środowiskowej „Stokrotka” Annie Przeździeckiej.
Zajęcia przeprowadziły bibliotekarki: Małgorzata Godlewska i Marta Bielska. 

źródło: Filia Biblioteczna nr 2 Biblioteki Publicznej w Sokółce

 

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv