• 1
  • 2

  

czwartek, 25 kwiecień 2019 16:00

Wyznawcy prawosławia obchodzą dziś Wielki Czwartek

Zapaloną świecą pobłogosławią swoje domy.

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem Triduum Paschalnego, w tradycji ludowej jest nazywany "czystym" lub "żylnikiem". Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja głosi, że tego dnia nie powinno się wykonywać żadnych poważnych prac. Wszystkie porządki oraz prace domowe muszą zostać ukończone do tego dnia.

Dzień rozpoczyna Liturgia św. Bazylego Wielkiego, która jest najbardziej uroczystą liturgią prawosławną, sprawowaną 10 razy w roku. Bardzo często tego dnia biskupi obmywają nogi dwunastu kapłanom, na znak czynów Jezusa.
W trakcie nabożeństwa odczytywane są obszerne fragmenty Ewangelii, mówiące o Ostatniej Wieczerzy, obmyciu nóg apostołom, modlitwie w Getsemani. W dniu tym biskupi dokonują konsekracji myrra, czyli świętego oleju.

Wieczorem sprawowana jest jutrznia tzw. Utrenia Strastieja, podczas których odczytuje się fragmenty Ewangelii opisujące modlitwę w sadzie Getsemane, mękę, ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa.

Wierni uczestniczący w tym nabożeństwie trzymają zapalone świece, jako symbol żarliwej modlitwy, a także świadectwo obecności przy Zbawicielu
Cerkiewna świeca Wielkiego Czwartku ma takie znaczenie jak świeca gromniczna w Kościele Katolickim. Światło wierni zabierają do domów.
Według tradycji dymem należy symbolicznie znaczyć progi i obchodzić wszystkie pomieszczenia, w każdym uczynić znak krzyża, tym samym napełniając domostwa świąteczną atmosferą.

źrodło: liturgia.pl
opr.MDz

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.