• 1
  • 2

  

piątek, 24 maj 2019 16:34

To co znaleźli archeolodzy przeszło ich najśmielsze oczekiwania [Zdjęcia]

Ekshumowano kolejnych 3 żołnierzy, tym razem radzieckich.


Dziś na terenie gminy Nowy Dwór przeprowadzono trzy ekshumacje żołnierzy radzieckich, którzy zginęli prawdopodobnie w 1943 i 1944 roku.

Inicjatywa związana z przywracaniem pamięci żołnierzom rozpoczęła się w Nowym Dworze roku temu. Dla przypomnienia: Na niecałych 30 cm głębokości znaleziono pierwsze kości [Zdjęcia]

Pierwsza z ekshumacji zaplanowanych na dziś, przeprowadzona została na Koloniach- Grzebieniach
Mieszkańcy dzięki przekazywanym z pokolenia na pokolenie historiom, byli w stanie wskazać miejsce pochówku pierwszego żołnierza. Mogiła oznaczona była również krzyżem, jednak specjaliści z polskiego IPN-u i rosyjskiej organizacji "Wojskowa Ekshumacja" nie mieli pewności czy rzeczywiście w tym miejscu spoczywa ciało zołnierza Armi Czerwonej.
Płytko, zaledwie 30 cm pod ziemią natrafiono na pierwsze rzeczywiste dowody grobu, w którym spoczywało ciało.
Według opinii rosyjskiej antropolog przybyłej na miejsce zdarzenia, jest to mężczyzna w wieku od 20 do 22 lat, zmarły w wyniku roztrzaskania twarzoczaszki, jednak to nie wszystkie z jego obrażeń.
Niestety w grobie nie znaleziono nieśmiertelnika, zwłoki zostaną pochowane powtórnie jako NN.

Podczas prowadzenia prac związanych z zasypaniem dawnego grobu, natrafiono na niewypał z czasów wojennych. Więcej o znalezionym niewybuchu przeczytasz TUTAJ.


Kolejne z ekshumacji przeprowadzono w miejscowości Koniuszki. Według opowieści rdzennych mieszkańców opiekujących się mogiłą, radzieccy  żołnierzr podczas wojny ukrywali się na torfowiskach, ze względu na ich trudnodostępne położenie.
W wyniku niejasnych okoliczności dwóch z nich poniosło śmierć, trzeci żołnierz został ranny.
Podjęto próby jego  transportu do szpitala w Sokółce, jednak po drodze w wyniku odniesionych ran  zmarł i został pochowany w innym miejscu.
Dwójka z żołnierzy została pogrzebana na torfowiskach w  Koniuszkach. Dziś kości z widocznymi ranami w obrębie czaszek, a także skrępowanymi dłońmi zostały przeniesione w inne miejsce.

Według antropologów żołnierze w chwili śmierci byli pomiędzy 20 a 25 rokiem życia.

Jeszcze dziś o 17:00  na sokólskim cmentarzu żołnierzy radzieckich odbędzie się pogrzeb trzech ekshumowanych żołnierzy spoczywających wcześniej w Nowym Dworze , a także dwóch w Olszance gm. Korycin.

Już wkrótce opublikujemy film z tego wydarzenia.MDz.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.