• 1
  • 2


 

wtorek, 04 czerwiec 2019 08:00

Agnieszka Budnik znalazła się w gronie laureatów [Zdjęcia]

Uczennica otrzymała nagrodę specjalną od Lecha Marka – syna patronki konkursu.

Miło mi poinformować, że uczennica dąbrowskiego liceum – Agnieszka Budnik znalazła się w gronie laureatów w prestiżowym VI  Konkursie  im. Anny  Markowej, organizowanym przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. Uczennica otrzymała nagrodę specjalną od Lecha Marka – syna patronki konkursu.

Agnieszka przy współpracy z nauczycielem  polonistą – Urszulą Puczyńską  napisała esej egzystencjalno-filozoficzny  pod tytułem „Mors magistra vitae est”, inspirowany twórczością Anny Markowej. Mottem tegorocznego konkursu było hasło „posprzątać życie”, zaczerpnięte z wiersza poetki „Trzeba posprzątać życie”. Agnieszka  zainspirowała się wierszem oraz sięgnęła do opowiadań Markowej: „Mój Narcyz” oraz „Wielka wygrana” a jako kontekst przywołała prozę Marka Hłaski i Jarosława Iwaszkiewicza.

Wniosek  wypływający z opowiadań Anny Markowej stał się rozbudowaną  konkluzją w pracy Agnieszki.

„Życie i śmierć – dwie fundamentalne skrajności na osi naszego ziemskiego istnienia – nie konkurują ze sobą o posiadanie człowieka. Współistnieją za to, przenikają się na każdym kroku. Śmierć, choć przez wielu przepędzana, niestrudzenie trwa i rzetelnie wypełni swoją rolę. Niejednokrotnie zdejmuje klapki z ludzkich oczu i staje się życiowym pędem. Dlatego powiedzieć, że śmierć jest dopełnieniem życia to ciut za mało. Śmierć pomaga żyć.”

Uroczysta gala rozstrzygająca konkurs odbyła się 29 maja 2019 roku w auli Uniwersytetu  w Białymstoku. Poprzedziło ją nadanie skwerowi przy uniwersytecie imienia Anny Markowej. W trakcie uroczystości wysłuchano audycji o pisarce, wykładu profesora Dariusza Kuleszy oraz prac laureatów.
Agnieszka, oprócz pięknego dyplomu, otrzymała zestawy książek oraz piór.  
Gratuluję Agnieszce sukcesu i zachęcam do kolejnych zmagań literackich.Tekst i zdjęcia: Urszula Puczyńska LO Dąbrowa Białostocka


opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.