• 1
  • 2


 

wtorek, 04 czerwiec 2019 11:03

Dziś kończy się Ramadan, święty miesiąc muzułmanów [Film]

Muzułmanie kończą miesięczny post i rozpoczynają święto Ramadan Bajram. 

Id al-Fitr, zwane też Świętem Zakończenia Postu, to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół, po miesiącu ramadan, w którym wiernych od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia, picia, palenia czy uprawiania seksu. Post ma służyć wzmocnieniu wiary i dyscypliny u bogobojnych muzułmanów.

Dzisiaj wszyscy muzułmanie rano spotykają się na uroczystych modlitwach m.in w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Potem tradycyjnie odwiedzają groby najbliższych na mizarach, czyli muzułmańskich cmentarzach.

Jeśli chodzi o zwyczaje oraz nastrój, jest to muzułmański odpowiednik chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia. Po miesiącu ramadanu następuje czas wielkiego ucztowania, obdarowywania najbliższych prezentami i wspomagania ubogich. Zgodnie z tradycją każdy zamożny muzułmanin powinien tego dnia wspomóc finansowo swoich biedniejszych braci w wierze. Głównie z powodu prezentów i niezliczonej ilości słodyczy, które lądują tego dnia na stołach, Id al-Fitr to ulubione święto muzułmańskich dzieci.

Według ostatniego spisu w Polsce żyje około 2 tys. Tatarów. Przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP szacują, że blisko 5 tysięcy Najwięcej mieszka w województwie podlaskim.

Dla przypomnienia relacja z obchodów z poprzedniego roku.

źródło: www.radio.bialystok.pl

 

opr./WŻ/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.