• 1


 

wtorek, 18 czerwiec 2019 09:20

Uczniowie z dąbrowskiego ogólniaka w gronie najlepszych w ogólnopolskim konkursie [Zdjęcia]

Uczniowie z Dąbrowy Białostockiej w woj. podlaskim i z Sędziszowa (świętokrzyskie) zostali zdobywcami pierwszych miejsc w ogólnopolskim konkursie „Nasi sąsiedzi – Żydzi”.

Podsumowanie zostało przeprowadzone 15 czerwca podczas Spotkania z Kulturą Żydowską.Organizatorem konkursu jest Ośrodek Edukacyjno – Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Najwyżej komisja konkursowa oceniła wywiad Aleksandry Capigi z Sędziszowa, przeprowadzony z Aleksandrem Szumańskim, mieszkańcem Krakowa, urodzonym w żydowskim środowisku Lwowa oraz „Historię mojej rodziny” – film o ratowaniu Żydów w podlaskiej wiosce, przygotowany przez trzyosobowy zespół uczniów z Dąbrowy Białostockiej: Mateusza Czarkowskiego, Krystiana Hećmańczuka, Pawła Masłowskiego – informują organizatorzy konkursu, pracownicy Świętokrzyskiego Sztetla. Nagrodzony film opowiada historię pradziadków Krystiana Hećmańczuka - Anny i Stanisława Krzywickich, którzy w czasie wojny i Holokaustu uratowali kupca z Grodna Meira Trachtenberga, jego żonę i syna. W ukrywaniu żydowskiej rodziny pomagały dzieci państwa Krzywickich:Józef, Henryka i Janina (babcia Krystiana). Za bohaterstwo i niezwykłą odwagą Anna i Stanisław Krzywiccy zostali uhonorowani medalem i tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (2009 r.). To najwyższe cywilne odznaczenie izraelskie przyznaje Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.Nagrodą za zajęcie I miejsca będzie wyjazd studyjny do Strasburga ufundowana przez europosła prof. Ryszarda Legutko.Opiekunowie pracy konkursowej: Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk.

 

opr. /TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.