• 1


 

poniedziałek, 24 czerwiec 2019 11:52

Dlaczego nie za każdy wypadek drogowy można uzyskać odszkodowanie?

Zakup samochodu to spory wydatek, szczególnie gdy doliczymy dodatkowe opłaty jak obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Dzięki niemu w razie zdarzenia drogowego ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie.

Czasem jednak tak się nie dzieje. Kiedy?

Podpisując umowę z ubezpieczycielem, jesteśmy pewni, że OC chroni nas dwojako: wypłacając odszkodowanie w razie, gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku, bądź czyni tę powinność drugiej stronie, gdy to my zawiniliśmy. I tak jest w zdecydowanej większości sytuacji, jednak niektóre firmy dopuszczają pewne wyjątki, które zwalniają ich z wypłaty zadośćuczynienia. Co więcej, czasem zdarza się też, że zakład ubezpieczeń żąda zwrotu już wypłaconych środków!

Piłeś - nie jedź!
I nie tylko chodzi tu o to, że to bardzo niebezpieczne, bo nawet przy drobnym, błahym zdarzeniu, gdy okaże się, że jesteśmy pod wpływem alkoholu, nie mamy co liczyć na odszkodowanie powypadkowe. Przykładowo, to nie my spowodowaliśmy kolizję, ale dla ubezpieczyciela nie ma to żadnego znaczenia. Firma ubezpieczeniowa, co prawda, wypłaci odszkodowanie, lecz później zażąda zwrotu tych pieniędzy. A co z innymi pasażerami? One nie odpowiadają za karygodne zachowanie kierującego, więc - jeśli odniosły szkodę - otrzymają zadośćuczynienie z OC sprawcy.

Zawsze zapinaj pasy
Możemy zlekceważyć drogę, jaką mamy do przejechania, nie zapinając pasów, lecz takie zaniedbanie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli bowiem w czasie wypadku nie będą one zapięte, ubezpieczyciel nie puści tego płazem. Następstwem tej sytuacji obniżenie pokrzywdzonym przysługującego im zadośćuczynienia.

Oczywiste oczywistości
Są takie sytuacje, co do których nie ma wątpliwości - właśnie tutaj je omówimy. Kierujący, który spowodował szkodę i nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, nie zobaczy na koncie ani złotówki. Co więcej, za brak polisy dostanie karę, nie tylko mandat, ale w razie poważnego wypadku - bardzo kosztowne odszkodowanie dla poszkodowanego.

Poważne konsekwencje - i oczywiście brak odszkodowania OC - dotkną nas również w bardziej jednoznacznych sytuacjach, na przykład, gdy wyrządziliśmy szkodę umyślnie, zbiegliśmy z miejsca zdarzenia, a także jak weszliśmy w posiadanie pojazdu na skutek czynności przestępczych.

Jak więc widać, ażeby nie uzyskać rekompensaty, musimy mocno przewinić. Przestrzegając zaś zasad ruchu drogowego i współżycia społecznego, nie musimy niczego się obawiać. Zawsze jednak mogą wystąpić różne okoliczności, które zostaną zinterpretowane zupełnie odmiennie od naszej wersji wydarzeń.

Przykładowo, zły stan drogi spowodował naszą kolizję, ale ani ubezpieczyciel, ani policjant nie chce nam dać wiary. Może dotyczyć to zarówno wypadków drogowych, wypadków rowerowych, jak i w ruchu pieszym.

Jeśli czujemy się niesprawiedliwie potraktowani, zawsze możemy powalczyć “o swoje”, wynajmując specjalistyczną firmę, która pomaga skutecznie starać się o zadośćuczynienie!

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.