• 1
  • 2


 

czwartek, 11 lipiec 2019 11:37

W sokólskich aptekach brakuje leków

Farmaceuci alarmują o problemie.

Od kilku dni w całym kraju mówi się o problemie z dostępnością niektórych leków. Ministerstwo Zdrowia co rusz aktualizuje listy brakujących leków. Niestety z dnia na dzień lista robi się coraz dłuższa.
W poniedziałek w spisie figurowało 350 pozycji, na chwilę obecną jest ich ponad 500.

Problem dotyczy całej Polski, jednak jak się to ma do sytuacji w Sokółce. W rozmowie z farmaceutkami z naszych aptek dowiadujemy się, że w mieście brakuje przede wszystkim leków od cukrzycy (substancji takich jak metformax, euthyrox), medykamentów stosowanych w leczeniu schorzeń tarczycy, a także chorób serca.
Farmaceutki zgodnie przyznają, że brak leków może doprowadzić do stanu zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Nastroje wśród pacjentów są różne, część osób jest rozgoryczona i nie szczęści gorzkich słów o aptekach. jednak zdecydowana większość osób jest świadoma, że sytuacja, w której się znaleźli nie jest winą farmaceutów.

"Problemy z dostępnością leków zdarzały się wcześniej, jednak w takiej formie jak ma to miejsce od miesiąca nigdy. Skala problemu nigdy nie była tak duża, wiele substancji niedostępnych jest od kilku tygodni." - mówi farmaceutka z jednej z sokólskich aptek.

Co prawda, część leków można stosować w formie preparatów o podobnych składzie, pozostałej części nie da się zastąpić. Nawet w przypadku stosowania zamienników leków, nie rozwiązuje to problemu- zapasy zamienników również są na wykończeniu.
Pracownicy aptek nie zostali w żaden sposób poinformowani "z góry" o procedurze postępowania w kryzysowej sytuacji. Nie znają również oficjalnego powodu braku lekarstw w aptekach.
Nieformalnie mówi się, że przyczyną krachu farmaceutycznego są zmiany w Chinach-kraju będącym głównym dostawcom składników medykamentów.

Farmaceuci są bezradni, świadomi, że odsyłanie pacjentów do kolejnej apteki w poszukiwaniu leku nie przyniesie efektu. Leków nie ma i nie wiadomo kiedy będą.
Jedyne co mogą zrobić aptekarze to polecić ponowną wizytę u lekarza w celu zmiany terapii, z zastosowaniem dostępnych jeszcze w aptece lekarstw.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że dostawy z Chin zostały wznowione i wkrótce sytuacja powinna się ustabilizować.
Od poniedziałku, będzie działać specjalna infolinia dla pacjentów nr. 800 190 590, na której dowiedzą się, gdzie kupić poszukiwany lek.

Dodatkowo na stronie Ministerstwa Zdrowia dostępna jest przeglądarka gdzie można sprawdzić, czy pożądane leki są dostępne w danej aptece.
TUTAJ sprawdzisz gdzie jest dostępny Twój lek.

MDz.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. OS. CENTRUM, nr 17
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.