Kurza ferma, która ma powstać w okolicach Kruszynian, spędza tamtejszym mieszkańcom sen z powiek. W czerwcu 2019 mieszkańcy poprosili nawet o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich, który zainteresował się ich problemem.
Pomimo protestów, składanych pism i odwołań inwestor Marek M. uzyskał pozytywne decyzje środowiskowe oraz pozwolenie na budowę i tym samym rozpoczął budowę kurników. Mieszkańcy za wszelką cenę chcieli doprowadzić do tego, aby ktoś zewnątrz ocenił całą procedurę wydawania pozwoleń pod względem prawnym oraz sam region, który został wybrany pod budowę kurników. Takie działania były spowodowane brakiem ufności do samorządowców z powiatu sokólskiego oraz gminy Krynki.
Sprawą zainteresowały się inne instytucje od sejmu po różnego rodzaju fundacje zajmujące się ochroną środowiska, a nawet do Kruszynian przyjechała zagraniczna delegacje z Etiopii.
Po wnikliwej analizie dokumentów na terenie inwestycji została przeprowadzona seria kontroli organów nadzorczych jak Inspektora budowlanego czy kontrole wykonane z ramienia Urzędu Marszałkowskiego.
Inspektor budowlany po kontroli nakazał wstrzymanie budowy jednego z kurników, który był położony w pobliżu rzeki i rezerwatu Nietupa. Inwestycja stanowiła samowolę budowlaną, gdyż niektóre obiekty nie zostały ujęte w zatwierdzonym projekcie budowlanym i pozwoleniu na budowę.
Inspektor zobowiązał ponadto inwestora do sprawozdania z dotychczas wykonanych robót budowlanych. W ostatnich dniach odbyły się kolejne kontrole inwestycji, mieszkańcy czekają na ich wynik.
Dodatkowo decyzja burmistrza Krynek o pozwoleniu na budowę dla inwestycji została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Sprawa stanowi przedmiot zainteresowania Rzecznika Praw Obywatelskich, czego wynikiem była w ostatnich dniach prezentowana w Sejmie.
„Ten spektakularny sukces jest wynikiem działań społeczności lokalnej z okolic Kruszynian, utrzymującej się głównie z turystyki. Działania przeciw kurnikom w obszarze Natura 2000 powinny stanowić wzór do naśladowania dla innych społeczności zagrożonych szkodliwymi inwestycjami” - podkreśla przedstawiciel Fundacji Dzika Polska.
Zobacz również:
Kruszyniany z niechcianą inwestycją [Film, DRON]
Kryńskie kurniki w oczach Etiopii [Film]
Mieszkańcy z zagrożonego obszaru postanowili działać samodzielnie, korzystając z pomocy prawnika. Działania organizacji pozarządowych (PTOP, Fundacja Dzika Polska) stanowią jedynie uzupełnienie działań oddolnego ruchu.
źródło: Fundacja Dzika Polska
opr.WŻ