• 1
  • 2


 

środa, 14 sierpień 2019 16:00

Ich ofiarami może zostać każdy

Jednak istnieje kilka sposobów, żeby ochronić nasze dane i oszczędności.

Oszuści internetowi zazwyczaj korzystają z popularnych internetowych serwisów z ogłoszeniami, grupami na portalach społecznościowych czy serwisach aukcyjnych. Nie podejrzewający niczego klient przesyła pieniądze, jednak wtedy kontakt ze sprzedającym znika - okazuje się, że nie zobaczymy ani przekazanych pieniędzy, ani zakupionego sprzętu. Jak się ustrzec przed oszustami, jakie sztuczki stosują?

Oszuści doskonale wiedzą, że przy większych zakupach każdy jest ostrożniejszy. Dlatego potrafią to wykorzystać, usypiając naszą czujność.

Częstym zabiegiem przy serwisach z ogłoszeniami jest propozycja wysłania dla potencjalnego kupca, linku do znanego serwisu aukcyjnego. Oszust wysyła linki do fałszywych stron, które służą do zdobycia naszych danych i pieniędzy. Ich nazwa przypomina popularny i zaufany portal aukcyjny, ale wystarczy się przyjrzeć dokładnie adresowi i wyglądowi strony, by dostrzec, że nie jest prawdziwa.

Nasze podejrzenie powinny też budzić markowe i luksusowe przedmioty w zaskakująco niskich cenach. Warto zwrócić uwagę na staż konta sprzedającego. Jeśli jest to nowe, kilkudniowe konto, na którym są zamieszczone same wyjątkowo atrakcyjne oferty, powinniśmy zachować czujność.

Kiedy dostajemy numer konta bankowego, na który mamy zrobić przelew, nie zwalnia to nas z zachowania czujności. Warto sprawdzić w Internecie czy podane konto bankowe nie zostało wcześniej wykorzystane do oszustwa. Ofiary takich oszustw często opisują swoje przypadki, żeby przestrzec innych użytkowników.

PAMIĘTAJ! KUPUJĄC ZA POMOCĄ INTERNETOWEGO OGŁOSZENIA:

  *  sprawdź, czy podany przez sprzedającego link do aukcji jest prawdziwy - czy podany jest poprawnie cały adres do danej strony internetowej,
  *  korzystaj z opcji płacenia „za pobraniem” lub z odbioru osobistego
  *  Oszuści czasem twierdzą, że wystawią przedmiot na portalu, ale proszą o przelew poza obsługiwaną przez portal płatnością internetową. Jeśli podają numer konta do wpłaty poza serwisem aukcyjnym - nie ryzykuj!
  *  zwróć uwagę na staż i komentarze na koncie sprzedającego,
  *  unikaj kupowania od użytkownika, który twierdzi, że konto na portalu należy do kogoś innego -  znajomych czy rodziny
  *  uważaj na wyjątkowo atrakcyjne oferty i super okazje – do takiego ogłoszenia podejdź ze szczególną ostrożnością!
  *  korzystaj ze sklepów internetowych i portali, które gwarantują zwrot pieniędzy w przypadku oszustwa

 

źródło: www.sokolka.policja.gov.pl

 

opr.WŻ

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.