Spotkanie odbyło się w sprawie realizacji najnowszego projektu, który dotyczy promocji dziedzictwa kulturowego i historycznego pogranicza Polsko – białoruskiego. Za ponad dwa miliony euro do marca 2021 roku partnerskie miasta zmienią się na lepsze.
W ramach współpracy mają być odnowione zabytkowe kamienice w Grodnie przy ulicy Tyzenhauza i w Sokółce przy ulicy Piłsudskiego i Dąbrowskiego – wszystkie kamienice projektował niegdyś Antoni Tyzenhauz. Będą te zorganizowane warsztaty teatralne, rękodzielnicze i konferencje, zaplanowano wymianę dzieci i młodzieży, a także artystów i wszystkich zainteresowanych aktywnymi formami wypoczynku. Zostaną utworzone ścieżki pieszo-rowerowe i wytyczony szlak rowerowy z Sokółki do Grodna. Dzięki projektowi będzie można kupić rowery motorowery dla turystów. Zostanie też odnowiony Punkt Informacji Turystycznej w Sokółce. W punktach informacji po obu stronach granicy -powstaną dwa bary – u nas, spędzimy miło czas w barze o wdzięcznej nazwie Café Ewa.
Antoni Tyzenhauz to ważna postać w dziejach Sokółki. W drugiej połowie XVIII wieku sprowadził do miasta rzemieślników, którzy je rozbudowywali. A urodził się w 1733 w Nowojelni na Grodzieńszczyźnie. Sokółka zawdzięcza mu rynek i znajdujące się w centrum kamienice. Założył tu szkoły zawodowe i szkołę akuszerek. Za jego czasów na Sokólszczyźnie powstawały fabryki, w których powstawały karety, karty do gry, igły, chusty, karabiny i pociski. W Sokółce powstały także: browar, oficyny, sad, składy zboża, a także drukarnia, dla której sprowadził sławnego mistrza sztuki drukarskiej rabina Nachuma z Galicji. Reformator Sokółki zmarł w wieku 52 lat osamotniony i znienawidzony za przymusową pańszczyznę przez chłopów, mieszczan i Żydów.
/TL/WW/BM