poniedziałek, 07 październik 2019 12:00

Czarowały poprzez tkaninę [Zdjecia]

Blisko 500 osób wzięło udział w warsztatach w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna.

W październiku zakończył się projekt „Niepodległa tkaniną przeplatana” który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Projekt miał na celu zwiększenie znajomości naszego dziedzictwa kulturowego oraz kształtowanie i wzmocnienie postaw patriotycznych, szacunku do Ojczyzny, symboli narodowych, godności człowieka, poczucia wspólnoty oraz konieczność uwzględnienia roli i znaczenia mieszkańców wsi i jej wkładu w odzyskanie niepodległości i budowie niepodległej Polski.

Projekt zakończył Dzień Tkaczki. W uroczystości wzięły udział tkaczki tkaniny dwuosnowowej – wybitnej dziedziny tkactwa, która jest szczególnie ważnym dziedzictwem kulturowym Polski północno – wschodniej oraz Wójt Gminy Korycin – Mirosław Lech, przedstawiciele samorządu, instytucji kultury i szkolnictwa a także turyści z kraju i zagranicy. Dzień rozpoczął się otwarciem wystawy pod nazwą „Nasze dzieje przeplatane tkaniną”.

Najcenniejszym eksponatem wystawy jest jedyny w Polsce Dywan Niepodległościowy wytkany przez Panią Bernardę Rość podczas warsztatów „Czarowanie poprzez tkanie” wspólnie z uczestnikami. To wspólna praca przy krosnach z wybitną artystką, której efektem jest niezwykłe dzieło, które prezentuje się w centrum Pracowni Tkackiej w Parku Kulturowym w Milewszczyźnie.  Jest to dywan w barwach narodowych, wytkany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości z godłem RP, herbem Gminy Korycin i napisami: 100 lat niepodległości 1918 – 2018, Korycin – Milewszczyzna, ozdobiony makami.
Na wystawie wyeksponowane zostały także wyroby tkackie, m.in. dywany, kilimy, makaty, serwety itp. wytworzone na przestrzeni minionych stu lat przez naszych przodków. Rozwój tkactwa dwuosnowowego na Podlasiu nastąpił w 2 poł. XIX w. Panny młode wychodząc za mąż otrzymywały dywany dwuosnowowe, które następnie przekazywały swoim dzieciom. Na wystawie znajdują się tkaniny, które mają swoją wielopokoleniową historię. Na wielu dywanach wytkano rok ich
wykonania a nawet nazwisko lub inicjały osoby której dywan był podarowany lub osoby przez którą został wykonany.
Jednym z punktów wydarzenia były opowieści Pani Bernardy Rość o jej twórczości, wielopokoleniowej tradycji, inspiracjach – które były nie tylko ciekawe, ale wzbudziły jeszcze większy szacunek to tej sztuki.
Zakończeniem święta był występ Zespołu Folklorystycznego Kalinka.

W trakcie trwania projektu, na przestrzeni niecałego miesiąca (od 17.09 – 05.10.2019) w warsztatach tkackich wzięło udział blisko 500 osób. Uczestnikami były dzieci, młodzież oraz seniorzy z całego regionu. Warsztaty, każdorazowo połączone były z oprowadzeniem uczestników po Parku Kulturowym z przewodnikiem.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali tajemnice tkaniny dwuosnowowej. Tkali dywan niepodległościowy na ponad 100 letnich krosnach, wykonywali białoczerwone krajki. Bransoletki oraz zakładki do książek uczestnicy zabrali na pamiątkę.

Dniem Tkaczki zakończył się pierwszy sezon turystyczny w Parku Kulturowym Korycin Milewszczyzna. Statystyki z elektronicznych liczników ruchu, które zamontowane są w bramach grodziska informują że Park odwiedziło ponad 100 000 turystów z kraju i zagranicy.
Grodzisko w Milewszczyźnie będzie udostępnione do samodzielnego zwiedzania od środy do niedzieli w godz. 11.00 – 17.00. Cześć Parku Kulturowego z salą etnograficzną i Pracownią Tkacką będzie udostępniana po wcześniejszym umówieniu.

źródło: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Korycinie

opr.WZ

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv