1-3 października 2019 roku uczniowie wyjechali na trzydniową wycieczkę.
Pierwszym etapem podróży była Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. To najcenniejszy zabytek Gniezna, położony na historycznym Wzgórzu Lecha. Pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości obejrzeliśmy w podziemiach katedry. W roku 970 Mieszko I wybudował tu pierwszy kościół, siedem lat później pochowano w nim jego żonę Dąbrówkę. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha. Zobaczyliśmy Drzwi Gnieźnieńskich –powstałe ok. 1175 roku za czasów Mieszka III Starego i będących jednym z najcenniejszych zabytków zarówno w Gnieźnie, jak i całym naszym kraju.
Kolejnym krokiem była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Zobaczyliśmy ekspozycję „Początki państwa polskiego” poświęconą historii polskiego średniowiecza. Specyfika tej odsłony polega na przedstawieniu tematu początków państwa polskiego z perspektywy trzech haseł: Państwo, Źródło, Kultura. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej.
Drugiego dnia młodzież zwiedzała Poznań. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich Polagra Gastro uczniowie zapoznali się z największą w Polsce areną prezentacji ofert producentów i dystrybutorów sprzętu oraz wyposażenia dedykowanego sektorowi HoReCa. Program wydarzeń specjalnych był niezwykle bogaty: młodzi adepci sztuki kulinarnej obserwowali widowiskowe pokazy kulinarne, w tym finał Kulinarnego Pucharu Polski. Dzięki zaangażowaniu pana Andrzeja Szeremety mogliśmy wziąć udział w ocenie jednej z potraw konkursowych.
Następnie odwiedziliśmy poznańską palmiarnię. Jest to jeden z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Jej unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. W akwarium obejrzeliśmy wiele gatunków ryb z różnych stron świata oraz kilkadziesiąt gatunków roślin wodnych.
Trzeciego dnia naszej wycieczki odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, gdzie obejrzeliśmy wystawę „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie”. Składa się na nią ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii, ukazujących różne aspekty tej niezwykłej kultury.
Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Czekolady. Uczniowie zobaczyli jak przygotowuje się czekoladę oraz praliny z różnymi nadzieniami. Na koniec odbył się pokaz obróbki karmelu i przygotowanie wielobarwnych lizaków.
Na koniec młodzież zwiedziła Bazylikę Świętej Trójcy w Strzelnie. Jest to budowla romańska z przełomu XII i XIII wieku. Najcenniejszym zabytkiem świątyni są dwie romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich. W bazylice uczniowie obejrzeli relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego i krucyfiks Chrystusa Ukrzyżowanego z ok. 1361 roku. Młodzież zwiedziła również Rotundę Św. Prokopa – jeden z najstarszych kościołów romańskich w Polsce. Przewodnik pan Damian Rybak opowiedział legendę związaną z tą świątynią. Za sprawą świętego, od lat osiemdziesiątych przyjeżdża tu wiele panien, prosząc o męża. Wystarczy do grobowca wrzucić pieniążek i powiedzieć zaklęcie: „Święty Prokopie, daj nam po chłopie, może być kulawy, o jednym oku byle w tym roku”. Okazało się, że w tym roku na naszej wycieczce było kilka panien chętnych do zamążpójścia.
źródło: ZSR Sokółka
WW