• 1
  • 2
  • 3


 

sobota, 19 październik 2019 08:00

Śledź Króla Puszczy za pomocą nowej aplikacji "Obserwator Żubrów" [2xFilm]

Zrób zdjęcie i zaznacz ich lokalizację.

Stada żubrów opuszczają już lasy i zaczynają pojawiać się na zielonych polach rzepaku. Zaledwie kilka dni temu widziano stado liczące około 80-100 osobników w okolicy gminy Szudziałowo koło miejscowości Ostrów Północny.
Ku zadowoleniu wszystkich miłośników tych pięknych zwierząt Stowarzyszenie Miłośników Żubrów uruchomiło aplikację, dzięki której każdy, kto spotka na swojej drodze żubry, może zrobić im zdjęcie oraz wskazać ich położenie za pomocą aplikacji, którą możemy zainstalować w swoich telefonach komórkowych.
Taka forma „monitoringu” pomaga leśnikom na bieżąco śledzić migrację żubrów.

Film Nadleśnictwa Krynki: Kryneckie żubry

Aplikacja "Obserwator żubrów" powstała w celu doskonalenia monitorowania wolnych populacji żubrów w Polsce realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów. Obserwacje użytkowników wzbogacają całoroczną inwentaryzację gatunku.
Stowarzyszenie Miłośników Żubrów powstało w listopadzie 2005 roku. Prowadzi działalność edukacyjną, szkoleniową, doradczą, konsultacyjną i naukową. Pod patronatem SMŻ prowadzona jest wymiana żubrów między ośrodkami hodowlanymi w kraju i za granicą.

Aplikację można pobrać bezpłatnie w Sklepie Google Play. Dla osób, które w swoim telefonie nie posiadają systemu Android przewidziano możliwość korzystania ze strony internetowej aplikacji. Pobierz Aplikację Obserwator Żubra

Celem aplikacji stworzonej przez Stowarzyszenie Miłośników Żubrów jest umożliwienie wszystkim zainteresowanym dodawania własnych obserwacji żubrów do ogólnodostępnej bazy danych. Aplikacja umożliwia dodanie zdjęcia oraz lokalizacji obserwacji, a także przekazania szczegółowych informacji dotyczących zaobserwowanych osobników.
W celu dodania obserwacji oraz podejrzenia obserwacji innych osób z danego terenu, użytkownik musi zarejestrować się w bazie. Oceniane obserwacje, które zweryfikowano jako wiarygodne i niepowtarzalne będą brane pod uwagę w corocznych inwentaryzacjach gatunku. Dzięki temu każda zaangażowana osoba będzie miała możliwość przyczynienia się do monitoringu żubrów, prowadzonego na terenie całej Polski.

Ze względu na fakt, iż aplikacja jest w pierwszej fazie po testach Stowarzyszenie Miłośników Żubrów zwraca się z prośbą o przekazywanie uwag dotyczących działania i funkcjonalności aplikacji na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapraszamy również do obejrzenia filmu z naszej kamery


Przypominamy o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa przy spotkaniu z żubrem:
☑️ zachowaj bezpieczną odległość min. 50 metrów
☑️ wycofaj się, gdy żubr zacznie się do Ciebie zbliżać
☑️ w żadnym wypadku nie dokarmiaj spotkanego żubra
☑️ nie hałasuj
☑️ nie rzucaj w żubra żadnymi przedmiotami
☑️ psa wyprowadzaj na smyczy
☑️ pamiętaj o etyce fotografa!

źródło: Nadleśnictwo Krynki, Lasy Państwowe

źródło: WŻ

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.