środa, 23 październik 2019 10:00

Kierowcy powinni mieć się na baczności

 Od 7 listopada wchodzi w życie znowelizowany kodeks drogowy.

Brak konieczności okazania legitymacji służbowej przez funkcjonariusza, weryfikacja przebiegu auta, mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy czy możliwość dokonania kontroli w dowolnym miejscu to tylko niektóre z nowych przepisów, które wejdą w życie już 7 listopada. Funkcjonariusze zyskają nowe uprawnienia, a kierowcy powinni mieć się na baczności. Podważanie kompetencji policjantów i nie wykonywanie ich poleceń będzie surowo karane.Nowe uprawnienia zdecydowanie zwiększą status funkcjonariuszy w starciu z kierowcami, którzy wdają się w pyskówki lub niepotrzebną dyskusję, przedłużając i utrudniając proces przeprowadzenia kontroli drogowej. Wszystko ma teraz przebiegać sprawniej i szybciej, choć planowane zmiany nie spodobają się wszystkim.

Zgodnie z przepisami policjanci będą mogli przeprowadzać kontrole drogowe w niemalże dowolnym miejscu, nawet jeśli sami złamią w ten sposób obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Widok radiowozu zaparkowanego "na zakazie" czy chodniku stanie się czymś normalnym. Przepis dotyczy nie tylko oznakowanych i odpowiednio oświetlonych pojazdów służb, ale i samochodów nieoznakowanych oraz tych, które nie używają sygnałów świetlnych. Dla kierowców oznacza to np. możliwość zatrzymania przez policję w najmniej spodziewanym miejscu.
Nawet zwykła, rutynowa kontrola może zakończyć się mandatem, jeśli nasze zachowanie zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. Jeśli policjant poprosi np. o siedzenie w bezruchu, trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 złotych.
Nowym obowiązkiem funkcjonariuszy stanie się zapisywanie przebiegu sprawdzanego pojazdu i wprowadzanie go do bazy CEPiK. Kierowca z kolei musi umożliwić wykonanie tej czynności pozwalając policjantom zajrzeć lub wsiąść do samochodu.
Funkcjonariusze zyskają więcej anonimowości. Ich obowiązkiem nie będzie już okazywanie legitymacji służbowej, chyba że kierowca wyraźnie sobie tego zażyczy.

źródło: Kolizyjne Podlasie

zdjęcie: codex.org.pl

WW

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv