• 1
  • 2


 

wtorek, 12 listopad 2019 10:00

Światło Pamięci Niezwyciężonym [Zdjęcia]

Pamiętajmy o nich nie tylko przy okazji świąt państwowych i rocznic.

Już po raz drugi w Sokółce na grobach bohaterów zapłonęło ŚWIATŁO PAMIĘCI NIEZWYCIĘŻONYM. W akcji zainicjowanej przez białostockie Stowarzyszenie GRUPA WSCHÓD wzięli udział harcerze z sokólskiego hufca ZHP i mieszkańcy naszego miasta.

W tym roku znicze zapłonęły na grobach żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej rozstrzelanych przez Niemców 15 listopada 1918 roku w Sokółce, na grobie Nikodema Hryckiewicza jednego z budowniczych niepodległości Sokólszczyzny , na mogiłach żołnierzy walczących z bolszewikami w lipcu i wrześniu 1920 roku.

Światło pamięci zapłonęło na grobach żołnierzy września 1939 roku, Sybiraków, których dotknął okrutny los wywózek podczas pierwszej i drugiej okupacji sowieckiej. Światełka zapłonęły też na grobach żołnierzy polskich formacji walczących na zachodzie, 1 Dywizji  Piechoty im Tadeusza Kościuszki i żołnierzy pierwszej i drugiej konspiracji zarówno z szeregów AK i Win jak też NSZ i NZW.

Nie zapomnieliśmy o ofiarach niemieckiej egzekucji w Buchwałowie z lipca 1943 roku i ofiar zbrodni sowieckich i UB-eckich. Hołd oddaliśmy nauczycielom Tajnego Nauczania i tym , którzy z narażeniem życia swoich rodzin ukrywali podczas wojny obywateli polskich mojżeszowego wyznania.

Pamiętajmy o nich nie tylko przy okazji świąt państwowych i rocznic.                   

CZEŚĆ i CHWAŁA NIEZWYCIĘŻONYM

źródło informacji: materiał od Krzysztofa Promińskiego nadesłany na adres naszej redakcji

 

WW

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.