• 1
  • 2


 

sobota, 30 listopad 2019 17:00

S19 z Białegostoku do Sokółki po starodrożu przez Czarną Białostocką! [Film i Zdjęcia]

Warszawa dała zielone światło.

Jest zgoda Warszawy. S19 z Białegostoku do Sokółki zmienia przebieg. Zamiast przez Knyszyn i Korycin ma biec przez Czarną Białostocką czyli śladem krajowej dziewiętnastki. - Będzie taniej i krócej - przekonują drogowcy. Czy też bezproblemowo? Niekoniecznie. Krótsza wersja biegnie przez Puszczę Knyszyńską, a to może budzić emocje
S19 z Białegostoku do Sokółki po starodrożu przez Czarną Białostocką! Warszawa dała zielone światło.

- To bardzo dobra informacja. Bardzo się z niej cieszymy. Mówię to w imieniu swoim i mieszkańców. Przez lata, wspólnie z innymi gminami walczyliśmy o to, co się nam należy. Mam nadzieję, że nic się już nie zmieni - nie ukrywa radości Ewa Kulikowska, burmistrz Sokółki.

Tym spornym punktem był właśnie północny przebieg planowanej S19: Białystok (Dobrzyniewo) - przejście graniczne w Kuźnicy. Dokładnie 10 lat temu zdecydowano, że najkorzystniejszy będzie wariant długi, liczący blisko 100 kilometrów i biegnący przez Knyszyn - Korycin - Sokółkę, za to z ominięciem Puszczy Knyszyńskiej. Z kolei samorządowcy i mieszkańcy sąsiadujący z obecną dk19 przez lata przekonywali, że nie ma co wytyczać nowego szlaku. Że warto wykorzystać starodroże łączące Białystok z Sokółką. Tym bardziej, że ta trasa jest krótsza o 40 kilometrów. Ich argumenty trafiły w końcu na podatny grunt.

Zgodę na zmianę szlaku S19 wydała Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych działająca przy GDDKiA w Warszawie. Do realizacji przygotowany jest wariant piąty - dodatkowy, który prowadzi eskpresówkę po śladzie dk19.

Piąty wariant nie pojawił się nagle i niespodziewanie. Został przedstawiony już w poprzedniej kadencji. W ostatnich miesiącach był analizowany i sprawdzany. Zorganizowano nawet konsultacje społeczne w tej sprawie. Już wtedy stwierdzono, że krótszy przebieg wypada korzystniej pod każdym względem: technicznym, ekonomicznym, środowiskowym i społecznym. Jego budowa ma być też o wiele tańsza - nawet o pół miliarda złotych.

- To dobra, racjonalna decyzja. Cieszę się, że zapadła. Od dłuższego czasu zabiegaliśmy, by zmienić plany, które pozostawiła nam Platforma z PSL. Zmieniony przebieg skraca drogę z Białegostoku w stronę granicy. To ważna informacja dla mieszkańców Czarnej Białostockiej i Sokółki. Nie powtórzy się historia z obwodnicą Augustowa. Powstała obwodnica za wąska i za długa. W związku z tym większość podróżujących do Suwałk nie korzysta z tej trasy, tylko nadal jedzie przez Augustów - podkreśla poseł Dariusz Piontkowski, szef podlaskich struktur PiS.

Nowo wytyczony odcinek: Sokółka - Czarna Białostocka - Wasilków - Dobrzyniewo liczy 45 kilometrów. Trasa będzie mijać Czarną Białostocką, Straż i Sokółkę.

- Przebieg po starodrożu nie oznacza, że ekspresówka będzie biegła w stu procentach tak jak krajowa 19. Trasa ekspresowa - dwujezdniowa to często pas terenu sięgający 20 metrów szerokości. Często jest tak, że dotychczasowa droga stanowi na przykład drogę serwisową - wyjaśnia Wojciech Borzuchowski.

Liczy, że decyzja środowiskowa dla tego fragmentu S19 zostanie wydana w ciągu roku. To oznacza, że przetarg w konwencji projektuj - buduj mógłby zostać ogłoszony w 2021 roku.

ZOBACZ WIĘCEJ

źródło:Kurier Poranny

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.