środa, 18 grudzień 2019 08:24

Dlaczego lepiej nie farbować firanek w domu?

Twoje firanki straciły blask i postanowiłaś zafarbować je w domu? To nie jest dobry pomysł. Zdradzamy, jakie pułapki czyhają na osoby własnoręcznie farbujące firanki.

Kolor inny od oczekiwanego
To najpowszechniejszy problem, jaki pojawia się przy farbowaniu firanek w domu. To, co zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania miało być soczystą czerwienią, okazuje się jej bladą imitacją. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, gdy zamiast wyrazistego koloru pojawia się jego zszarzała wersja. Świeżo zafarbowana firanka wygląda jak wymagająca szybkiego kontaktu z detergentem. Przy czym warto podkreślić jedną rzecz – farbowanie jest procesem nieodwracalnym. Źle zafarbowanej firanki nie można tak po prostu uprać i spróbować jeszcze raz.

Nierównomierne farbowanie
Nierównomierne farbowanie wynika najczęściej z zastosowania przy tkaniu firanki różnych rodzajów nici. Każda z nich wymaga innej technologii farbowania i teoretycznie powinna być wykonywana osobno, co nie jest wykonalne. Właśnie dlatego firanki tka się z gotowych kolorowych nici. Takie rozwiązanie daje pewniejsze rezultaty niż farbowanie firan w domu.

Farbując firanki do salonu w warunkach domowych, musimy liczyć się z taką możliwością, że część tkaniny będzie jaśniejsza, część ciemniejsza, co może być nawet ciekawe wizualnie. Gorzej, gdy określone fragmenty pozostaną niezmienne – efekt może być bardzo daleki od oczekiwanego i w żadnym razie nie do zaakceptowania.

Nieodpowiednie barwniki
Każdy rodzaj tkaniny wymaga innych barwników. Nie da się kupić uniwersalnych pigmentów do firanek. Nawet jeśli pojawiają się takowe w sprzedaży, trzeba podejść do nich z dużą dozą nieufności. Podobnie nie należy farbować firanek barwnikami do ubrań. Zazwyczaj są one przeznaczone do farbowania w pralce. Farbowanie za ich pomocą firanek może sprawić, że tkanina stanie się matowa lub przeciwnie, zacznie się nieestetycznie wyświecać.

Zapobiegliwe gospodynie domowe często farbują ubrania naturalnymi barwnikami, np. kawą lub herbatą. Farbując w ten sposób firanki gotowe, ryzykujemy powstanie plam, przebarwień i zacieków.

Problem z zafarbowaniem dużej tkaniny
Większość problemów z farbowaniem firanek bierze się z ich rozmiaru. Bardzo trudno jest w warunkach domowych zafarbować równomiernie kilka metrów kwadratowych tkaniny. Przy okazji, jeśli nie zachowamy ostrożności, możemy zafarbować (niestety trwale) np. panele podłogowe lub blaty kuchenne. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale farbowanie firan często odbywa się w kuchni, nie w łazience.

Koszty farbowania firan w domu
Pomysł z zafarbowaniem starej firanki najczęściej podyktowany jest chęcią oszczędzenia nieco gotówki. W innym przypadku firany w określonym kolorze można by po prostu kupić. Obecnie oferta producentów firan jest bardzo szeroka i ciężko byłoby wymienić kolor, którego nie da się znaleźć na firankach.

Czy farbowanie firanek w domu faktycznie jest tanie? Biorąc pod uwagę, że trzeba kupić nie tylko barwnik, ale i odpowiednio duży garnek emaliowany (cena pięciolitrowego to nawet kilkadziesiąt złotych) oraz zestaw przyborów do mieszania i wyjmowania gorącej tkaniny, w ostatecznym rachunku może się okazać, że koszty farbowania niewiele różnią się od cen nowych firan. Tym bardziej że przy farbowaniu poświęcamy również czas.
 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv