• 1


 

poniedziałek, 06 kwiecień 2020 14:00

Kolejne 14 dni dla rodziców i opiekunów dzieci

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z datą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Z związku z zamknięciem placówek szkolnych, przedszkolnych, klubów dziecięcych czy żłobków aktualnie do Świąt Wielkiej Nocy, zostało dodanych kolejnych 14 dni dla rodziców i opiekunów dzieci.

Grono osób uprawnionych do dodatkowe zasiłku opiekuńczego jest obecnie szersze, a oświadczenie do złożenia pozostaje takie same.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z datą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Wprowadzony dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 14 dni przysługuje ubezpieczonym rodzicom, którzy nie mogli świadczyć pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19.

Nowy 14 dniowy okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego obowiązuje od 26 marca 2020 r. 

Zmiany te polegają na:
•    wydłużeniu o 14 dni okresu, za który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy,
•    przyznaniu prawa do tego zasiłku rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8 lat.

- Pamiętajmy, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze 14 dni przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ubezpieczony rodzic dziecka będzie mógł otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy przez kolejny okres do 14 dni z tytułu opieki nad dziećmi do lat 8.  Ponadto, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19 będzie przysługiwało także ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci:
•    do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
•    do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
•    do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Nowy 14 dniowy okres zasiłku będzie przysługiwał nie tylko z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, ale także z powodu niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię albo dziennego opiekuna z powodu COVID-19.     
Zasiłek przysługuje również ubezpieczonym opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna, tj. szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można przekazać w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

- Osoby, które przed uchwaleniem nowych przepisów złożyły już oświadczenie do wypłaty tego zasiłku nie muszą go składać ponownie. Na jego podstawie otrzymają świadczenie za dalszy okres. Z kolei osoby, które złożyły wniosek o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, będzie  on potraktowany  jako prośba  o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalszy okres. Będzie to oznaczało, że okres przyznanego zasiłku opiekuńczego, nie będzie uwzględniany do limitu 60 dni, natomiast będzie wliczony do limitu kolejnych 14 dni, przez który przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. – wyjaśnia rzeczniczka.

Katarzyna Krupicka -regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

źródło informacji: Materiał nadesłany na stronę redakcji

WW

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv

EFRROWLEADERIdeaLANPROW

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.